Úvod  >  Článok:  Majitelia pozemkov sú povinní orezávať porasty pod elektrickým vedením, upozorňujú energetici

Majitelia pozemkov sú povinní orezávať porasty pod elektrickým vedením, upozorňujú energetici

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – Majitelia pozemkov sú stále povinní starať sa o porasty pod elektrickým vedením.

Stredoslovenská distribučná (SSD) upozorňuje všetkých, ktorí majú na svojich pozemkoch vzdušné elektrické vedenia, aby dbali na svoju zákonnú povinnosť vypíliť alebo aspoň orezať všetky trvalé porasty vyššie ako tri metre rastúce pod vedením alebo v jeho ochrannom pásme.

Týka sa to najmä zastavaných území miest a obcí. Zákon o energetike k tomu zaväzuje súkromníkov, právnické osoby aj samosprávy.

Porucha aj požiar

„Medzi mnohými obyvateľmi dodnes pretrváva mylné presvedčenie, že starostlivosť o ochranné pásma je výlučne v zodpovednosti energetikov. Za strom, stavbu či skládku na súkromnom pozemku je zodpovedný jeho vlastník. Preto mu v prípade vypílenia či orezania stromu patrí všetko drevo,“ upozornil hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Zákon o energetike zakazuje pod elektrickým vedením okrem pestovania porastov aj umiestňovať stavby, vytvárať skládky či skladovať horľavé materiály.

„Ide o opatrenia, ktoré sú nielen v záujme energetikov, ale aj samotných majiteľov pozemkov. Konáre prerastené cez vedenie môžu spôsobiť poruchu, výpadok elektriny, ale aj požiar. Ohrozujú distribučnú sústavu, ale aj okolitý majetok a v neposlednom rade bezpečnosť ľudí,“ uviedol riaditeľ divízie Prevádzka a údržba energetických zariadení v SSD Radomír Rajčáni.

Krátkodobá odstávka

Stredoslovenská distribučná dáva do pozornosti možnosť požiadať o dočasné vypnutie elektrického vedenia, v blízkosti ktorého si chce majiteľ orezať dreviny.

„Je ideálne vopred sa informovať o možnostiach prerušenia dodávky elektriny na nevyhnutný čas. Z praktického aj časového hľadiska je vhodné, keď sa na rovnakom čase orezávania dohodne viac majiteľov, napríklad z jednej ulice. Predídeme tak zbytočným odstávkam,“ konštatoval Rajčáni.

Viac k témam: elektrina, Stredoslovenská distribučná a. s.
Zdroj: Webnoviny.sk – Majitelia pozemkov sú povinní orezávať porasty pod elektrickým vedením, upozorňujú energetici © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním