Matovičovi poslanci chcú zatvoriť maloobchodné predajne počas nedieľ, výnimkou by boli iba štyri v roku

27.8.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) predložili do parlamentu návrh novely Zákonníka práce, ktorým by sa od začiatku budúceho roka počas nedieľ zakázal maloobchodný predaj. Výnimkou by boli len štyri nedele v roku.

Tri adventné nedele

Obchody by zostali otvorené poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele pred Vianocami. Týmito výnimkami chcú umožniť obchodníkom zvýšenie tržieb a zásobenie obyvateľstva pred začiatkom školského roku a pred Vianocami.

Podľa údajov z Eurostatu boli slovenskí zamestnanci podľa poslancov za hnutie OĽaNO najčastejšie pracujúcimi zamestnancami počas nedele zo všetkých krajín EÚ. Podľa údajov za rok 2014 pravidelne v nedeľu pracovalo 21 % z nich, čiže každý piaty Slovák.

Zámerom predkladaného návrhu zákona je zmierniť túto diskrepanciu medzi citovaným ustanovením zákona a praxou, a to prostredníctvom regulácie podmienok maloobchodného predaja počas nedele,“ uviedli.

Zamestnanci by mohli byť s rodinou

Práca počas nedele podľa poslancov spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou.

Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku, keď zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť a má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom,“ tvrdia. Upozorňujú na to, že počas pandémie COVID-19 zostali maloobchody v nedeľu zatvorené.

Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa vtedy podľa medializovaného prieskumu vyjadrila, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna,“ uviedli poslanci za hnutie OĽaNO.

Zástancom obmedzenia nedeľného predaja sú podľa nich aj mnohí obchodníci, zamestnávatelia a podnikatelia.

Viac k témam: Novela zákona, Obchody, Zatvorené obchody v nedeľu
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovičovi poslanci chcú zatvoriť maloobchodné predajne počas nedieľ, výnimkou by boli iba štyri v roku © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.