Medzi nehodou Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines a haváriou letu Lion Air sú podobnosti

Medzi nehodou Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines a haváriou letu Lion Air sú podobnosti

ADDIS ABEBA 18. marca (WebNoviny.sk) – Predbežné informácie zo zapisovača letových údajov Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré sa zrútilo minulý týždeň pri Addis Abebe, ukazujú podobnosti s tragickou nehodou rovnakého typu lietadla spoločnosti Lion Air vlani v Indonézii.

V nedeľu to oznámila etiópska ministerka dopravy Dagmawit Moges. Ako uviedla, zapisovač letových údajov a hlasový záznamník našli v troskách stroja „v dobrom stave, čo nám umožnilo získať takmer všetky dáta“. Informácie, ktoré vyšetrovatelia zo zapisovača zatiaľ získali, naznačujú „jasné podobnosti“ medzi oboma haváriami, vysvetlila.

Podobné pohyby letu oboch Boeingov

Obe zariadenia analyzuje francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilného letectva (BEA) v Paríži. Správu s detailnými nálezmi plánuje etiópska vláda zverejniť do mesiaca, uviedla Moges.

Americký Federálny letecký úrad (FAA) už skôr uviedol, že dáta zo satelitov ukázali, že pohyby letu ET302 boli podobné pohybom letu 610 spoločnosti Lion Air, ktorý sa zrútil pri Indonézii v októbri a pri ktorom zomrelo 189 ľudí.

Nepravidelné zmeny nadmorskej výšky

Obe lietadlá leteli s nepravidelnými zmenami nadmorskej výšky, čo by mohlo naznačovať, že obaja piloti mali problémy s kontrolou stroja. Krátko po vzlietnutí sa obe posádky usilovali vrátiť na letisko, ale lietadlá havarovali. Existuje podozrenie, že k haváriám mohli prispieť chybné senzory a softvér.

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines havaroval 10. marca ráno krátko po štarte zhruba 50 kilometrov južne od Addis Abeby. Zomrelo všetkých 157 osôb na palube, medzi nimi štyria Slováci. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Spoločnosť Boeing po tragickej havárii odporučila celosvetové zastavenie prevádzky strojov typu 737 MAX.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Havária Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines (ET 302)

Viac k témam: Boeing, Boeing 737 MAX, Ethiopian Airlines, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302), Lion Air
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzi nehodou Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines a haváriou letu Lion Air sú podobnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.