Site icon Spišiakoviny

Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 predvedú počas víkendu domácu i zahraničnú leteckú techniku (video)

27.8.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 začínajú už dnes na letisku v Kuchyni pri Malackách. Diváci majú možnosť počas víkendu vychutnať si zahraničnú i domácu vojenskú a civilnú leteckú techniku, skupinové alebo sólo akrobacie aj techniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR).

Technika z USA

Na tohtoročných Medzinárodných dňoch opäť vystúpia kvalitní letci a technika. Tešíme sa, že budeme môcť privítať aj účastníkov zo Spojených štátov. Vďaka dobrým vzťahom a spolupráci so Slovenskom uvidíme dve stíhačky F-22 Raptor pri letovej i statickej ukážke. USA tiež predstavia protiraketový systém PATRIOT,“ uviedol riaditeľ leteckých dní a Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Najväčším lákadlom, ktoré Spojené štáty na leteckých dňoch ponúknu, je jednoznačne F-22 Raptor. Ide o jedno z najmodernejších stíhacích lietadiel piatej generácie, ktoré tvorí základný prvok bojovej sily Spojených štátov.

Býva označované aj ako najlepšie nadzvukové bojové lietadlo planéty. Na leteckých podujatiach sa objavuje len veľmi zriedkavo.

Preto je nesmierne vzácne, že práve na SIAF 2022 bude mať premiéru v rámci leteckých dní konajúcich sa v širšom okruhu strednej Európy,“ uviedol organizátor leteckých dní.

Účastníci z rôznych krajín

Na podujatie sa vrátia aj svetoznámi tureckí letci z tímu SOLOTÜRK s lietadlom F-16, či majster sveta v leteckej akrobacii, ktorý nevynechal ani jeden SIAF, Zoltan Veres.

Diváci uvidia tiež parašutistov z Veľkej Británie, lietadlo P-51 Mustang, ktoré lietalo v druhej svetovej vojne, aj ukážku moderného podzvukového lietadla L-39NG od českého výrobcu Aero Vodochody.

Aj tohto roku sme hrdým partnerom leteckých dní na Slovensku. Z môjho pohľadu bude zaujímavou súčasťou programu rozlúčka s lietadlami MiG-29, ktoré budú už od septembra uzemnené,” povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Rozlúčka so stíhačkami MiG-29

Rozlúčkové prelety stíhačiek MiG-29 naplánovali v sobotu aj v nedeľu o 15:00.

Je to lietadlo, ktoré vo svojej dobe vyrovnalo výkon západných a východných strojov,“ uviedol bývalý dlhoročný pilot týchto lietadiel a výkonný riaditeľ podujatia Ivan Hůlek. Ozbrojené sily SR okrem toho predvedú omnoho viac pri dynamických i statických ukážkach svojej techniky.

Priaznivcom lietania odporúčam nevynechať letové vystúpenia veľkých lietadiel L-410 či C-27 J Spartan. Veľmi pôsobivé bude aj vystúpenie vrtuľníkov Black Hawk,“ povedal letový riaditeľ podujatia Ivan Chvojka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: F-22 Raptor, Lietadla, Patriot, Podujatie, Vrtuľník Black Hawk
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 predvedú počas víkendu domácu i zahraničnú leteckú techniku (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version