Mitsotakis reagoval na ostrejšiu rétoriku Erdogana a vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom

Share

12.9.2022 (Webnoviny.sk) – Grécky premiér si nevie predstaviť, že by napätie so susedným Tureckom mohlo niekedy eskalovať do ozbrojeného konfliktu. Kyriakos Mitsotakis to pre agentúru AP povedal na tlačovej konferencii na Medzinárodnom veľtrhu v Solúne v reakcii na nedávnu ostrejšiu rétoriku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Neverím, že sa to niekedy stane. A ak by sa to, nedajbože, stalo, Turecko by dostalo absolútne devastujúcu odpoveď. A myslím si, že oni to dobre vedia. Turecko pozná kompetenciu gréckych síl,“ odpovedal Mitsotakis na otázku.

Erdoganove neprijateľné komentáre

Erdogan obvinil Grécko, ktoré je spolu s Tureckom členom NATO, z toho, že okupuje údajne demilitarizované ostrovy v Egejskom mori a pohrozil, že Ankara podnikne kroky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Mitsotakis povedal, že napriek Erdoganovým „neprijateľným“ komentárom je stále otvorený dialógu a stretnutiu s ním.

Podpora Grécka pre Ukrajinu

Predseda gréckej vlády spojil jednoznačnú podporu Grécka pre Ukrajinu s obavami, že ak Rusko zvíťazí, mohlo by slúžiť ako príklad pre iné krajiny s expanzívnymi tendenciami.

„Existuje deliaca čiara medzi krajinami, ktoré rešpektujú nedotknuteľnosť hraníc, pravidlá medzinárodného práva, a tými, ktoré veria, že na základe práva najsilnejších sa môžu zamerať na krajiny, o ktorých si myslia, že sú slabšie, a z rozmaru zmeniť hranice,“ skonštatoval Mitsotakis.

„Je veľmi dôležité dať Ukrajine možnosť vyjednať mier s Ruskom za vlastných podmienok a rozhodne nie ako porazenej v tejto vojne,“ dodal.

Viac k témam: Grécky premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Mitsotakis reagoval na ostrejšiu rétoriku Erdogana a vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.