Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti

Share

17.4.2021 (Webnoviny.sk) – Mjanamarská junta v sobotu oznámila, že pri príležitosti tamojšieho Nového roka omilostila a prepustila viac ako 23-tisíc väzňov. Zatiaľ však podľa agentúry AP nie je jasné, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti, ktorých zadržali po februárovom prevrate.

Udelenie milosti oznámili v štátnej televízii MRTV. Vojenský líder Min Aung Hlaing podľa nej omilostil 23 047 väzňov, z toho 137 cudzincov, ktorých deportujú z krajiny. Ďalším trestancom skrátil tresty.

Prepúšťanie väzňov počas sviatkov

Skoré prepustenie väzňov je v Mjanmarsku počas významných sviatkov zvyčajné. Odvtedy, čo junta 1. februára zosadila vládu štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij, sa tak stalo už druhý raz.

Po prepustení viac ako 23-tisíc trestancov 12. februára pri príležitosti Dňa únie sa však na sociálnych médiách objavili správy, že niektorých z nich si najali úrady, aby v obytných oblastiach v noci robili násilné činy a šírili tak paniku. Niektoré oblasti reagovali zriadením vlastných susedských hliadok.

Po celom Mjanmarsku sa konajú protesty

Od prevratu sa konajú protesty v mestách po celom Mjanmarsku, ktoré sprevádzajú násilné zákroky bezpečnostných zložiek, zatknutia a úmrtia.

Podľa Asociácie pomoci pre politických väzňov, ktorá monitoruje obete a zatknutia, vládne jednotky od prevratu zabili najmenej 726 demonštrantov a 2 728 osôb, vrátane Su Ťij, je vo väzbe.

Viac k témam: demonštrácie, milosť, štátny prevrat, väzni
Zdroj: Webnoviny.sk – Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...