Mladú nemeckú kapitánku humanitárnej lode čaká súd na Sicílii, hrozí jej desať rokov za mrežami

1.7.2019 (Webnoviny.sk) – Nemeckú kapitánku humanitárnej lode s migrantmi previezla talianska hraničná polícia na vypočutie pred súdom, ktorý má rozhodnúť, či zostane v domácom väzení.

Talianske štátne rádio informovalo, že Carolu Rackete eskortovali v pondelok z ostrova Lampedusa do prístavu na Sicílii, kde sa v meste Agrigento v prítomnosti svojho advokáta zúčastní na súdnom pojednávaní.

Môže stráviť desať rokov za mrežami

Rackete v sobotu nerešpektovala nariadenia talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý je známy svojím protiimigrantským postojom, ani úrady v prístave, keď nasmerovala svoju loď Sea-Watch 3 nemeckej humanitárnej organizácie do prístavu na Lampeduse.

Na palube sa nachádzalo 40 migrantov zachránených na mori, ktorí sa tak po viac ako dvoch týždňoch mohli vylodiť.

Rackete predtým s plavidlom poškodila motorový čln talianskej pohraničnej polície, ktorý jej stál v ceste. Nikomu sa nič nestalo. Ak ju uznajú vinnou, môže dostať až desať rokov za mrežami a pokutu 50-tisíc eur.

Verejnosť ju podporila státisícami eur

Nemecké televízne osobnosti medzitým vyzvali verejnosť, aby kapitánku finančne podporili, pričom sa za krátky čas podarilo vyzbierať niekoľko stotisíc eur.

Za jej prepustenie sa vyslovil aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Podľa neho je zachraňovanie životov humanitárny, nie trestný čin.

Viac k témam: humanitárna loď Sea-Watch 3, migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Mladú nemeckú kapitánku humanitárnej lode čaká súd na Sicílii, hrozí jej desať rokov za mrežami © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.