Mobilné telefóny a tablety budú možno v školách zakázané, majú však platiť aj výnimky

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Zákaz používať elektronické zariadenia, najmä mobilné telefóny či tablety, deťmi a žiakmi v školách počas vyučovania navrhujú poslanci Národnej rady za opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Zákaz nemá platiť absolútne

Preto na blížiacu sa 43. schôdzu parlamentu predkladá skupina poslancov návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Zákaz nemá platiť absolútne, sú dovolené výnimky uvedené priamo v návrhu zákona.

„Dôvodom na uzákonenie zákazu používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach je skutočnosť, že najmä mobilné telefóny doslova ovládli životy mnohých ľudí, z ktorých najrizikovejšou skupinou sú práve deti a žiaci. Mnohí z nich prepadli doslova nutkavému neustálemu kontrolovaniu obsahu mobilného telefónu (alebo iných obdobných elektronických zariadení, napríklad tabletov alebo tzv. ‚smart hodiniek‘), z čoho môžu vznikať rôzne závislosti,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k návrhu s tým, že takéto správanie možno badať na väčšine obyvateľstva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Izolácia jednotlivca od spoločnosti

Podľa poslancov za OĽaNO je obzvlášť alarmujúce, že elektronické zariadenia pripútavajú k sebe čoraz mladších ľudí a deti, ktoré si už pomaly nevedia bez nich život ani len predstaviť.

Poslanci sú presvedčení, že to vedie k čoraz väčšej izolácii jednotlivca od spoločnosti a v prípade používania elektronických prostriedkov deťmi a žiakmi počas vyučovania v školách (pokiaľ nejde o učebné pomôcky) aj k mareniu výchovného a vzdelávacieho procesu dieťaťa alebo žiaka.

„To všetko má negatívne dopady na osobnostný vývoj človeka, obzvlášť, ak ide o dieťa alebo žiaka,“ dodali zákonodarcovia. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. septembra 2020.

Viac k témam: Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Mobilné telefóny a tablety budú možno v školách zakázané, majú však platiť aj výnimky © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.