MS v hokeji 2020 v máji nebudú, IIHF rozhodla o ich zrušení

21.3.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. marca 16:08

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) v sobotu popoludní definitívne zrušila na máj naplánované majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku. Dôvodom je pandémia koronavírusu Informáciu zverejnila na svojom oficiálnom webe. Svetový šampionát mali hostiť mestá Zürich a Lausanne od 8. do 24. mája. Na turnaji mala štartovať aj slovenská reprezentácia.

„Pre medzinárodnú hokejovú rodinu je to tvrdá realita, ktorú však musíme akceptovať. Koronavírus je globálny problém a vyžaduje si veľké úsilie vládnych orgánov na boj proti jeho šíreniu. IIHF musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby podporila tento boj. Šport musíme teraz odložiť bokom a podporovať príslušné orgány a celú hokejovú rodinu,“ uviedol prezident IIHF René Fasel.

Situácia je komplikovaná

Počas aktuálneho týždňa IIHF zrušila aj dva turnaje nižšej I. divízie majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa mali konať na prelome apríla a mája v poľských Katoviciach a slovinskej Ľubľane (27.4. – 4.5.).

Rada IIHF na „online“ telefonickej konferencii v utorok neprijala definitívne rozhodnutie o konaní či nekonaní šampionátu elitnej kategórie, tento verdikt prišiel až v sobotu. Zatiaľ nie je známy postup pre nasledujúcu sezónu, či zostane zloženie skupín rovnaké a podobne. IIHF o tom bude informovať neskôr.

Viac o téme: Koronavírus

„Akceptujeme toto rozhodnutie Rady IIHF. Je to pre nás veľké sklamanie, no situácia je komplikovaná. Teraz vyvstávajú otázky, ako ďalej,“ ozrejmil generálny sekretár organizačného výboru MS 2020 Gian Gilli. Vo Švajčiarsku až do konca apríla platí zákaz organizácie podujatí s účasťou vyššou ako 100 osôb, viaceré kantóny však prijali ešte prísnejšie opatrenia proti šíreniu koronavírus.

Športový svet sa úplne zastavil

Keďže športový svet sa v ostatných týždňoch takmer úplne zastavil, bolo len otázkou času, kedy IIHF toto rozhodnutie prijme. Ani jej šéf Fasel neveril, že sa MS uskutočnia v máji 2020. Dôvodom na naťahovanie času bola potreba postupu podľa dohodnutých zmlúv, aby finančné škody boli čo najnižšie.

„Vyhodnocujeme situáciu a intenzívne komunikujeme s poisťovňami a úradmi vo Švajčiarsku. S istotou môžem povedať, že šampionát sa nebude presúvať, ako to bolo v prípade futbalových ME 2020. Nemá zmysel podujatie ani presunúť do inej krajiny, pretože koronavírus je všade,“ hovoril dosluhujúci šéf IIHF René Fasel počas aktuálneho týždňa.

V závere svetového šampionátu sa v Zürichu mal konať Kongres IIHF, na ktorom mala prebehnúť voľba nového prezidenta organizácie. Konanie tejto akcie IIHF odložila na neurčito. Zatiaľ nie je známe ani to, kedy sa hokejové MS vo Švajčiarsku uskutočnia najbližšie, keďže šampionáty sú až do roku 2025 pridelené.

MS v roku 2021 hostia dve krajiny

O rok by sa MS mali konať v Bielorusku a Lotyšsku, v roku 2022 vo Fínsku, nasledovať by mali Rusko, Česko a Švédsko spolu s Dánskom.

Zrušenie tohtoročných MS počas týždňa predpovedal aj známy ruský tréner a v minulosti aj hráč Viačeslav Bykov. „Nedokážem si predstaviť, že by sa turnaj mohol uskutočniť,“ povedal 59-ročný rodák z Čeľabinska, ktorý dlhodobo žije práve u Helvétov. „Zápasy v prázdnych halách by boli ako sviatok v čase moru. Netreba panikáriť, ale ani nemá zmysel organizovať športové podujatia bez fanúšikov,“ poznamenal olympijský šampión z Calgary 1988 a Albertville 1992.

Prvé majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa konali v roku 1920 v belgických Antverpách v rámci letnej verzie olympijských hier. Pravidelne sa však turnaje organizujú od roku 1930. Výnimkou bolo obdobie rokov 1940-1946, keď hokej musel ustúpiť 2. svetovej vojne.

Odvtedy sa svetový šampionát neuskutočnil len trikrát – v rokoch 1980, 1984 a 1988, keď dostali prednosť zimné olympijské hry. Vo Švajčiarsku sa mala odohrať už 84. edícia MS.

Viac k témam: IIHF Medzinárodná hokejová federácia, Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – MS v hokeji 2020 v máji nebudú, IIHF rozhodla o ich zrušení © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.