Úvod  >  Článok:  Na čele rebríčka dolárových miliardárov je opäť zakladateľ Amazonu, objavil sa v ňom aj Slovák
noimage

Na čele rebríčka dolárových miliardárov je opäť zakladateľ Amazonu, objavil sa v ňom aj Slovák

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Svet vlani prišiel každý týždeň v priemere o viac ako štyroch dolárových miliardárov. Ako ukázal prieskum Hurun Global Rich List 2019, ich počet klesol o 224 na 2 470 miliardárov.

Prieskum prvýkrát registruje aj slovenského dolárového miliardára Ivana Chrenka s majetkom 1,4 miliardy dolárov. Susedná Česká republika má štyroch miliardárov, vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi.

Najviac miliardárov pochádza z Číny

Dolároví miliardári stratili priemerne zhruba desať percent majetku. Celkové bohatstvo miliardárov sa minulý rok znížilo o jeden bilión dolárov, čo je podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa asi desaťnásobok výkonu slovenskej ekonomiky. Celkové bohatstvo miliardárov tak dosiahlo 9,6 bilióna dolárov.

Aspoň jedného miliardára má 67 krajín sveta, čo je o jednu menej ako v roku 2017. Najviac ich pochádza stále z Číny, až 658, hoci ich počet klesol takmer o pätinu.

Dôvodom tohto vývoja bol najmä pokles trhovej kapitalizácie čínskeho akciového indexu Shanghai Composite o vyše 20 percent,“ vysvetľuje Pánis. Druhé miesto vo svete miliardárov patrí USA, kde má domov 584 z nich, čo je medziročný prírastok o 13 miliardárov. Tretie je Nemecko so 117 miliardármi.

Viac ako sto ich je v Pekingu

Mestom s najväčším počtom miliardárov je štvrtýkrát po sebe Peking. Sídli ich tu 103, čo je však o 28 menej ako pred rokom.

New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi, keď sa ich počet za ostatných 12 mesiacov nezmenil. Tretie miesto si udržal Hong kong so 69 miliardármi. Prvú päťku dopĺňajú ďalšie dve čínske mestá Shenzhen, prezývaný aj čínsky Silicon Valley, a Šanghaj.

Rekordérom v tvorbe boháčov s majetkom s počtom aspoň deviatich núl je thajský konglomerát CP Group, ktorý ich má 19. Predbehol tak výrobcu nápojov Red Bull s 12 miliardármi.

Sedem z desiatich verejne obchodovaných firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Amazon, Microsoft a Alphabet, čo je materská spoločnosť firmy Google.

Bill Gates v rebríčku stúpol

Najbohatším človekom sveta ostal vlani zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok vzrástol o 20 % na 147 miliárd dolárov. Na druhé miesto, o priečku nahor, sa oproti roku 2017 posunul Bill Gates, kedysi najbohatší človek na planéte a zakladateľ softvérovej firmy Microsoft.

Jeho bohatstvo sa zvýšilo o 7 % na 96 miliárd dolárov. Prvú trojku uzatvára investičný mág Warren Buffett, ktorého majetok klesol o 14 % na 88 miliárd dolárov.

(1 EUR = 1,1337 USD)

Viac k témam: miliardári
Zdroj: Webnoviny.sk – Na čele rebríčka dolárových miliardárov je opäť zakladateľ Amazonu, objavil sa v ňom aj Slovák © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním