Úvod  >  Článok:  Na Slovensku sa vyskytujú len lokálne epidémie chrípky, mnohé školy prerušili vyučovanie
noimage

Na Slovensku sa vyskytujú len lokálne epidémie chrípky, mnohé školy prerušili vyučovanie

Na Slovensku sa vyskytujú len lokálne epidémie chrípky, mnohé školy prerušili vyučovanie

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku v súčasnosti naďalej pretrvávajú na úrovni krajov lokálne chrípkové epidémie. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v tlačovej správe.

Aj keď v ostatných týždňoch chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia narastala, v 8. kalendárnom týždni zaznamenali jej pokles. Príčinou poklesu chorobnosti na chrípku môžu byť aj aktuálne školské prázdniny.

Prerušenie vyučovania

Na chýbajúci počet detí a žiakov z dôvodu ochorení na chrípku a chrípke podobných ochorení reagujú na Slovensku v rámci prevencie aj mnohé výchovno-vzdelávacie zariadenia prerušením vyučovania.

Riaditelia týchto zariadení môžu výchovno-vzdelávací proces prerušiť na základe odporúčania príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva v prípade, ak počet neprítomných detí a žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20 % z celkového počtu.

Aktuálnu situáciu v regióne v rámci akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky konzultujú s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva aj zdravotnícke zariadenia, ktoré v prípade vysokého výskytu ochorení vydávajú zákaz návštev pre verejnosť.

Dominuje chrípka typu A

Ako uviedol ÚVZ, v európskom regióne vrátane Slovenska dominujú z chrípkových vírusov aktuálne vírusy chrípky typu A, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke proti chrípke pre sezónu 2018/2019.

Vírus chrípky B Phuket, ktorý predchádzajúcu chrípkovú sezónu začiatkom roka dominantne cirkuloval v populácii na Slovensku, bol od začiatku tohto roka ojedinele potvrdený v štátoch ako Francúzsko, Nórsko a Veľká Británia.

Pôvodcom ochorenia na chrípku je vírus chrípky. Rozlišujú sa tri typy vírusov označované ako A, B, C. Chrípkové epidémie spôsobené vírusmi chrípky typu A sa vyznačujú prudkým vzostupom chorobnosti, s rýchlym rozšírením sa na veľké územie a obvykle aj rýchlym poklesom,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Celoplošné epidémie chrípky

Okolité krajiny, napríklad Českú republiku, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a Francúzsko sužujú celoplošné epidémie chrípky. Vysokú aktivitu chrípky vykazujú aj Poľsko, Srbsko, Rumunsko, alebo Albánsko.

Celoplošné epidémie chrípky sú v európskom regióne v tomto období očakávaným javom, aktivita chrípky a jej podobných ochorení počas chrípkovej sezóny zväčša narastá práve počas prvých mesiacov v roku.

Choré deti v kolektíve

ÚVZ pripomenul, že v čase stúpajúceho počtu chorých na chrípku je v rámci prevencie vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Chorí by nemali chodiť do práce či školy, ochorenie treba vyležať a v liečbe sa riadiť podľa pokynov lekára.

V prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný „ranný filter“, vďaka ktorému by mala zodpovedná osoba v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

Dôležité je takisto dbať na pravidelné vetranie miestností a tiež časté umývanie rúk. Člen rodiny s chrípkou by mal mať vyčlenený príbor, taniere, poháre.

U chorej osoby má význam používanie rúšok. Povrchy a kľučky možno dezinfikovať dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru, glutaraldehydu, peroxozlúčeniny, chlóhexidínu či jódu.

Obranyschopnosť organizmu sa dá podporiť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B – komplexu.

Viac k témam: chrípka
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku sa vyskytujú len lokálne epidémie chrípky, mnohé školy prerušili vyučovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním