Najvyšší súd potvrdil tresty pre Mariána a Alexandra, mali vziať úplatok za zničenie dôkazov

Share

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR v utorok na verejnom zasadnutí zamietol odvolania bývalých policajtov z Obvodného oddelenia v Nových Zámkoch Mariána Farkaša a Alexandra Lörincza. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, odvolania oboch súd vyhodnotil ako nedôvodné.

Vinní z prijímania úplatku

Dvojicu ešte v októbri 2017 senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal za vinných zo zločinu prijímania úplatku v súbehu so zneužívaním právomoci verejného činiteľa v spolupáchateľstve.

Marián Farkaš si teda vo väzení odsedí šesť rokov nepodmienečne a jeho kolega Alexander Lörincz rovnako.

Súd im zároveň každému uložil peňažný trest päťsto eur a na päť rokov zakázal pôsobenie v Policajnom zbore SR. Keďže sa obaja nachádzali na verejnom zasadnutí, po skončení ich odviedli rovno do výkonu trestu.

Peniaze za zničenie dôkazov

Obžalovaní, ktorí v čase spáchania žalovaného skutku boli zaradení ako referenti s územnou a objektovou zodpovednosťou na Obvodnom oddelení PZ Nové Zámky, iniciovali v marci 2015 stretnutie s Jozefom D. a jeho kamarátom Jurajom B.

Policajti vedeli, že sa dvojica s ďalším komplicom vlámala do garáže. Preto navrhli, že za dvetisíc eur zničia dôkazy proti nim.

Vlamači mali doniesť peniaze na stanovené miesto v rozpätí štyroch hodín. V krátkom čase sa trojici podarilo od príbuzných a známych zohnať iba 1 500 eur. Policajtom však odovzdal Jozef D. len 1 450 eur, pretože 50 eur si nechali na alkohol.

Prehlasovali nevinu

Obžalovaní pred prvostupňovým súdom vyhlásili, že sú nevinní a od nikoho nikdy nežiadali peniaze. Trojicu vlamačov, ktorá za krádež náradia z garáže nakoniec bola odsúdená, označili za nevierohodných svedkov a ich tvrdenia za nehorázne klamstvá.

Pre Jozefa D., ktorý im úplatok odovzdal, žiadali vyšetrenie duševného stavu, ale senát im nevyhovel. Expolicajti opakovane poukázali na to, že od nadriadených dostali pochvalu, lebo zadržali v Nových Zámkov prevádzačov so skupinou migrantov, ktorí im núkali deväťsto eur, ale nezobrali ich.

V prípravnom konaní expolicajti odmietli vypovedať. Na hlavnom pojednávaní predniesli svoje verzie údajného korupčného konania, ale na otázky súdu a prokurátora neodpovedali.

Viac k témam: Najvyšší súd SR, policajti, úplatok
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd potvrdil tresty pre Mariána a Alexandra, mali vziať úplatok za zničenie dôkazov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Slovensko

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.