Neplatenie výživného sa sprísni. Ak nezaplatíte už dva mesiace, spáchate trestný čin

6.12.2019 (Webnoviny.sk) – Neplatenie výživného sa od začiatku budúceho roka stane trestným činom už po dvoch mesiacoch jeho neplatenia v období dvoch rokov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž podpísala novelu zákona o náhradnom výživnom. V súčasnosti je neplatenie výživného trestné, ak rodič nezaplatí výživné tri mesiace v období dvoch rokov.

Parlament pripomienku odmietol

Takéto sprísnenie sa nepozdávalo hlave štátu, ktorá novelu zákona z tohto dôvodu vetovala a žiadala toto ustanovenie z novely zákona vypustiť.

Prezidentka tejto úprave vyčítala to, že môže viesť k zvýšenej kriminalizácii väčšieho počtu občanov a k pokračujúcej neschopnosti platiť určené výživné riadne a včas. Parlament však koncom novembra odmietol jej pripomienku a novelu zákona schválil v pôvodnom znení.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude podľa novely zákona od začiatku budúceho roka podávať trestné oznámenie pri neplatení výživného a náhradné výživné od štátu bude dostupnejšie väčšiemu počtu matiek.

Maximálna suma sa zvýši

Úrady práce a sociálnych vecí budú povinné podať trestné oznámenie na neplatiaceho rodiča pre podozrenie z trestného činu zanedbania povinnej výživy. Zvýši sa aj maximálna suma náhradného výživného od štátu, zo súčasných 115 eur do maximálnej výšky 355 eur.

Dostupnosť náhradného výživného stúpne aj preto, že sa posunie maximálna hranica čistého príjmu rodiča, ktorý žiada o náhradné výživné. V súčasnosti môže mať rodič, prevažne matka, čistý príjem do 673 eur, po novom sa táto hranica zvýši na 1 010 eur.

Viac k témam: náhradné výživné, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Neplatenie výživného sa sprísni. Ak nezaplatíte už dva mesiace, spáchate trestný čin © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.