Úvod  >  Článok:  NÚDCH v Bratislave dobudoval neurocentrum, pacientov môžu operovať so špičkovou technikou

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dobudoval neurocentrum so špičkovým endoskopom. Ako jediný na Slovensku a vôbec druhý na svete umožní počas operácie detegovať pozostatky tumoru v tkanive mozgu a poskytne zobrazovanie s najvyšším možným rozlíšením.

Deti z celého Slovenska budu mať nádej na špičkovú liečbu,“ uviedla v pondelok na tlačovej besede ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.

Operácia vo virtuálnej realite

Neurocentrum umožní lekárom poskytovať malým pacientom komplexnú diagnostiku a chirurgickú liečbu úrazov a ochorení centrálnej a periférnej nervovej sústavy vrátane ochorení podporných štruktúr – lebky a miechy. Predovšetkým nádorových ochorení mozgu a miechy, úrazov hlavy a chrbtice, cievnych ochorení, vrodených a zápalových ochorení mozgu a miechy.

Nové špičkové prístrojové vybavenie nám umožní robiť nielen maximálne bezpečné operácie so zníženou radiačnou záťažou, ale aj operovať pacientov novým spôsobom – vo virtuálnej realite,“ ocenil prínosy pracoviska generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Pri takýchto operáciách sa na začiatok spraví pacientovi zobrazovacie vyšetrenie a informácie sa prenesú do navigačného systému, ktorý umožní vytvoriť si predstavu skutočnej situácie v mozgu pacienta bez radiačnej záťaže, čo je dnes podľa lekára NÚDCH Bruna Rudinského celosvetový trend.

Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie. Pracujeme s mozgom a miechou – najcennejšími tkanivami v ľudskom organizme, ktorých poškodenie je nezvratné a s trvalými následkami,“ doplnil Rudinský.

Zachytia aj pozostatky tumoru v tkanive mozgu

Vizualizáciu pri operačných výkonoch zabezpečí aj operačný mikroskop, C rameno s možnosťou 3D zobrazenia, endoskop, exoskop, ultrazvukový prístroj a navigačný systém umožňujúci operovať vo virtuálnej realite.

Štandardom pri zobrazovacích zariadeniach je možnosť 3D zobrazenia na monitore s vysokým 4K rozlíšením. Napríklad špičkový mikroskop, jediný na slovensku a vôbec druhý na svete, umožní počas operácie detegovať pozostatky tumoru v tkanive mozgu. Poskytuje zároveň zobrazenie s najvyšším možným rozlíšením.

Neurocentrum začne fungovať od 1. apríla. Od tohto dátumu pribudne do tímu špecialistov aj neurochirurg Robert Chrenko, ktorý viac ako 12 rokov pracoval v Rakúsku na neurochirurgickom oddelení, kde pôsobil ako vedúci oddelenia.

Rozhodol som sa po oboznámení sa s projektom detského neurocentra v rámci NÚDCH pre návrat na Slovensko,“ povedal. Projekt je podľa neho ambiciózny a myslí si, že jeho pôsobenie môže byť prínosom. Pripomenul tiež, že pracovisko vzniklo v dôsledku dopytu zdola.

Viac k témam: nádor, Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), neurochirurgia, virtuálna realita
Zdroj: Webnoviny.sk – NÚDCH v Bratislave dobudoval neurocentrum, pacientov môžu operovať so špičkovou technikou © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním