Obchodníci nesúhlasia s názorom, že prispievajú k problémom slovenských výrobcov potravín

Share

aktualizované 21. februára, 14:00

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Zväz obchodu SR (ZO SR) vždy podporoval snahy orientované na rozvoj domácej výroby potravín a na zvýšenie potravinovej bezpečnosti Slovenska.

Jednoznačne nesúhlasí s názorom, že k problémom slovenských výrobcov potravín podstatnou mierou prispievajú obchodníci. Zväz je preto znepokojený schválením novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Na stretnutí s novinármi to uviedol viceprezident ZO SR Pavol Konštiak.

Popiera základné princípy právneho štátu

Novela v podobe, v akej bola schválená, podľa prezidenta zväzu Martina Katriaka popiera základné princípy právneho štátu a demokratickej spoločnosti.

Časti zákona priamo zavádzajú predbežnú vykonateľnosť neprávoplatných rozhodnutí vybraných správnych orgánov a priamo porušujú právo na spravodlivý proces. „Nemali sme možnosť sa k nemu vyjadrovať,“ povedal viceprezident ZOSR Pavol Konštiak.

Novoprijatý zákon, ktorý má platiť od 1. apríla tohto roku, zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankciovateľné. Konštiak upozornil na vážnu mieru ohrozenia podnikateľov. Tí sú podľa neho vystavení riziku neprimerane vysokých pokút.

Návrh smernice o nekalých praktikách

Zväz obchodu upozornil, že do Európskeho parlamentu bol predložený návrh smernice o nekalých obchodných praktikách vo vzťahu medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci. Má byť prerokovaný a schválený na marcovom plenárnom zasadnutí parlamentu.

Prijatie smernice bude podľa zväzu znamenať transpozíciu v slovenskej legislatíve najneskôr do šiestich mesiacov po nadobudnutí jej účinnosti. Smernica tak bude mať dopad na práve schválený zákon a jeho predčasné prijatie podľa zväzu neprinesie potrebnú efektivitu. Pôjde o veľkú administratívnu zátaž, tvrdí ZO SR.

ZO SR na stretnutí s novinármi debatoval aj o zákone o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Ten podľa zväzu nerieši skutočné problémy odpadového hospodárstva a ochrany životného prostredia. Ako uviedli, aktuálny prístup ministerstva životného prostredia zároveň nesie všetky znaky gold platingu, a je preto v rozpore s vládnymi sľubmi na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Zavedenie záloh môže byť drahšie

PET fľaše podľa ZO SR nie sú najväčším environmentálnym problémom odpadového hospodárstva, triedia a recyklujú sa najlepšie zo všetkých obalov (62 %). Tvoria len malý zlomok obalov uvedených na trh, asi 5 %.

Výrobcovia sa podľa ZO SR obávajú, že zavedenie záloh bude oveľa drahšie, ako predpokladajú analytici z Inštitútu environmentálnej politiky. „Veľkou neznámou zostáva správanie spotrebiteľa. Ten totiž veľmi nerád komplikuje svoje nákupy,“ uviedol Konštiak.

„Otvorenou otázkou stále zostáva aj vplyv zálohovania PET fliaš a plechoviek na existujúci systém triedeného zberu,“ pripomenul predseda Environmentálnej sekcie ZO SR Michal Šebíň. Podľa neho bude zálohovanie viesť k strate v systéme triedeného zberu v hodnote približne 4 mil. eur ročne.

Diskutuje sa, ako systém nastaviť

Ministerstvo životného prostredia SR v reakcii uviedlo, že diskusia o zálohovaní nie je na tému, či zaviesť zálohovanie na Slovensku. Práve naopak, diskutuje sa, ako systém nastaviť, aby mal maximálnu efektivitu pri zbere nápojových obalov a len minimálne zaťažil subjekty, ktorých sa dotýka.

„Jeden z dôvodov, prečo je toto opatrenie nevyhnutné zaviesť, predstavuje záplava najmä PET fliaš v prírode, riekach, na uliciach, pri cestách na Slovensku. Len naši vodohospodári za jeden rok vynaložili 400 000 eur na čistenie vodných plôch a tokov. Len za rok 2017 v spolupráci s ďalšími vytiahli z vodných tokov 700 ton odpadu. Pričom práve PET fľaše sú významnou zložkou tohto objemu,“ píše ministerstvo.

Podľa prieskumu, ktorý realizovala agentúra AKO v januári 2019 na vzorke 1 030 opýtaných, až 86 % respondentov podporuje zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek.

Rezort životného prostredia pripomenul, že zákon už teraz hovorí, že povinné zálohovanie sa týka obchodov s rozlohou väčšou ako 300 metrov štvorcových. A skúsenosti zo zahraničia hovoria, že ide o otázku, ktorú zvládli v Chorvátsku, Litve aj Estónsku. Čo sa týka nákladov, ročne sa na trh uvedie 1 miliarda PET fliaš a ročné náklady by sa mohli podľa ministerstva premietnuť do maximálne 1 centa na nápojový obal.

Viac k témam: potraviny, Zväz obchodu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodníci nesúhlasia s názorom, že prispievajú k problémom slovenských výrobcov potravín © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Ekonomika

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.