Odborári podali na Krajniaka podnet na generálnu prokuratúru pre porušovanie zákonov

20.10.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 20. októbra, 14:54

Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) podali v utorok podnet na Generálnu prokuratúru SR na ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka pre porušovanie zákonov.

Flagrantne porušuje zákony

Na utorkovej tlačovej besede to povedal prezident KOZ Marián Magdoško. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí podľa neho flagrantne porušuje zákony. „Verím, že Generálna prokuratúra SR tento podnet preskúma,“ povedal. Ak by podľa neho rovnako ako minister práce konal zamestnanec, bol by prepustený z práce.

Minister Krajniak podľa Magdoška porušil zákon, keď koncom augusta na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR separátne rokoval o novele zákona o minimálnej mzde len so zamestnávateľmi. „Jemu zákon o minimálnej mzde nedáva právo, aby takto vstúpil do zákona, ako vstúpil, so svojím návrhom,“ povedal.

Krajniakovi tiež vyčíta to, že jeho návrh na zmeny v minimálnych mzdových nárokoch a zmeny v príplatkoch pre zamestnancov nebol súčasťou pripomienkového konania. „Porušil zákon o tvorbe právnych predpisov,“ povedal.

Výhrady k štátnemu rozpočtu

Najväčšie výhrady má však líder KOZ k prerokovávaniu návrhu zákona o štátnom rozpočte bez stanoviska Hospodárskej a sociálnej rady SR. „Nepamätám si v histórii tripartity, aby sa stalo, že nebol na rokovanie tripartity predložený zákon o štátnom rozpočte,“ povedal.

Podľa neho minister práce a sociálnych vecí takto koná úmyselne. „Pohár trpezlivosti z našej strany pretiekol,“ povedal odborársky predák.

Odborári tiež v utorok osobným listom vyzvali všetkých 150 poslancov Národnej rady SR, aby neschválili novelu zákona o minimálnej mzde a zákona o trinástom dôchodku. Tieto zákony podľa odborárov výrazne znižujú mzdové a sociálne štandardy pracujúcich a oslabujú postavenie práv zamestnancov.

„Vyzývam poslancov, aby odmietli tieto zákony, ktoré rozvracajú demokratický princíp našej krajiny, aj charakter sociálneho štátu,“ dodal Magdoško.

Viac k témam: minimálna mzda, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, trinásty dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári podali na Krajniaka podnet na generálnu prokuratúru pre porušovanie zákonov © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.