Úvod  >  Článok:  Odstavenie jadrovej elektrárne V1 pokračuje, JAVYS začal s prepravou parogenerátorov

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Spoločnosť JAVYS pokračuje vo vyraďovaní odstavenej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. V súčasnosti sa odstavovanie už vykonáva v primárnom okruhu.

Po prvý raz v histórii Slovenska

Štátny podnik začal s prepravou parogenerátorov. „Počas marca boli realizované transporty dvoch, z celkovo dvanástich parogenerátorov, ktoré bude potrebné prepraviť z jadrovej elektrárne,“ uviedla hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková pre portál vEnergetike.sk.

Váha jedného parogenerátora je 145 ton a dĺžka takmer dvanásť metrov. „Proces prepravy parogenerátora z vyradenej jadrovej elektrárne sa konal po prvýkrát v histórii Slovenska. V prípade jadrovej elektrárne typu VVER 440 dokonca po prvýkrát v rámci Európy,“ dodala Žiaková.

Zariadenia budú rozporcované

Parogenerátory boli prepravované na špeciálnom zariadení do bývalej strojovne jadrovej elektrárne V1, kde bude zriadené pracovisko na ich rozporcovanie.

Na preprave prvého parogenerátora sa zúčastnila aj monitorovacia misia Európskej komisie. „Zástupcovia spoločnosti JAVYS, ktorá je zodpovedná za vyraďovanie, ma po príchode do Jaslovských Bohuníc privítali so skvelou správou o odstránení prvého parogenerátora z primárneho okruhu. Toto je kľúčovým krokom v samotnej demontáži reaktorov,“ uviedol riaditeľ pre jadrovú energiu, bezpečnosť a ITER Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Massimo Garribba, podľa ktorého vyraďovanie elektrárne V1 je v najpokročilejšom štádiu zo všetkých vyraďovaných jadrových blokov, na ktoré prispieva aj Európska únia.

Viac k témam: JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Odstavenie jadrovej elektrárne V1 pokračuje, JAVYS začal s prepravou parogenerátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním