BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Približne 4,45 milióna voličov si v sobotu môže na najbližších päť rokov vybrať hlavu štátu.

V prvom kole volieb prezidenta SR sa bude dať hlasovať od 7:00 do 22:00 v 5 940 volebných okrskoch, teda volebných miestnostiach. Aj v obciach, kde sa starosta rozhodne otvoriť volebné miestnosti skôr, sa musí hlasovať do 22:00.

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ak to miestne podmienky vyžadujú, môže starosta určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny. Túto možnosť využijú v obci Lúčka v Sabinovskom okrese, kde sa volebné miestnosti otvoria o 6:00.

Občania Slovenskej republiky si budúceho prezidenta môžu vybrať spomedzi 13 kandidátov. Na hlasovacom lístku však voliči nájdu 15 kandidátov, keďže z predvolebného boja odstúpili Robert Mistrík a József Menyhárt. Voliči túto informáciu nájdu vo volebných miestnostiach aj za samotnou volebnou zástenou.

Až do zatvorenia volebných miestností v sobotu o 22:00 platí informačné moratórium. Začalo platiť vo štvrtok 14. marca a trvá až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie v prospech alebo neprospech kandidátov na prezidenta.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

textový online prenos (minúta po minúte)

Na webe WebNoviny.sk nájdete všetky aktuálne informácie o prezidentských voľbách 2019. Online textový prenos (minúta po minúte) začíname v sobotu od 6.00.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Online: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku (prvé kolo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Tento článok zaujal veľa ľudí