Site icon Spišiakoviny

Online: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci by mali zvoliť 18 kandidátov

Online: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci by mali zvoliť 18 kandidátov

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu budú v utorok do 17.00 vyberať kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Tajná alebo verejná voľba

Parlament by mal z 39 uchádzačov (Lucia Kurilovská sa vzdala kandidatúry) zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Andrej Kiska vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Koalícia je v tomto rozdelená – kým Smer-SD je za tajnú voľbu, Dankova SNS a Most-Híd sa prikláňajú k verejnej. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára. Novinkou pri voľbe ústavných sudcov bolo verejné vypočutie kandidátov. Deviati sudcovia či sudkyne budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

V rozprave sa spomínal najmä Fico

Rozprava v pléne parlamentu, ktorá prebiehala vo štvrtok a piatok bola upriamená prevažne na jedného z 39 uchádzačov. Bol ním poslanec NR SR a expremiér Robert Fico.

K jeho osobe zasadal 7. februára aj ústavnoprávny výbor parlamentu, ktorý rozhodol, že expremiér splnil zákonné podmienky na výkon sudcu Ústavného súdu SR. Výbor hlasoval v pomere sedem ku šesť v prospech Ficovej kandidatúry.

O tom, že aj Fico spĺňa zákonné podmienky a má požadovanú prax, rozhodla Irén Sárközy (Most-Híd). Sárközy argumentovala tým, že hlasuje iba za to, čo má pred sebou. Poslanec za SaS Ondrej Dostál stojí za tvrdením, že Fico stanovené podmienky nespĺňa.

Online textový prenos (minúta po minúte)

voľba ústavných sudcov a reakcie

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Online: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci by mali zvoliť 18 kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version