Site icon Spišiakoviny

Opozícia vyzbierala podpisy na mimoriadnu schôdzu, pre Jankovskú chce odvolávať Pellegriniho

30.8.2019 (Webnoviny.sk) – Opoziční poslanci vyzbierali podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu. Zber podpisov iniciovalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré chce vysloviť nedôveru predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval premiéra, aby odvolal štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ktorej vo štvrtok 22. augusta podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema.

Dôvodom mimoriadnej schôdze je podľa Matoviča zbabelosť, akou sa Pellegini postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky. Líder OĽaNO tvrdí, že premiér by mal strážiť spravodlivosť. „Namiesto toho máme premiéra, ktorý hovorí, aby sme túto ženu nechali, nech ´spravodlivosť´ zabezpečuje,” povedal na piatkovom brífingu.

Opozícia zozbierala 32 podpisov

Matovič si myslí, že po tom, ako sa s predsedom Smeru Robertom Ficom Pellegrini dohodol, že bude na prvom mieste na kandidátke, bude teraz premiér hájiť záujmy mafie. Predseda NR SR Andrej Danko má teraz sedem pracovných dní na to, aby schôdzu zvolal. Opozícia zozbierala 32 podpisov.

„Peter Pellegrini je slabý premiér. Premiér, akého Slovenská republika v týchto časoch, keď stojíme na križovatke, nepotrebuje. Premiér, ktorý sa vždy akoby naoko skúsil postaviť svojmu šéfovi, aby vzápätí ukázal, že jeho pánom je Robert Fico. Spravil tak pri tzv. košickej vzbure členov Smeru, ale aj naposledy pri reforme nemocníc, ktorú ešte pred pár mesiacmi na veľkolepej tlačovke ohlasoval a obhajoval spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou. Žiadne lepšie krídlo v Smere neexistuje a prípad Moniky Jankovskej je toho ukážkovým dôkazom,“ povedala podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita Jana Kiššová.

Jankovská je na dovolenke

Jankovská po zadržaní mobilného telefónu odcestovala na plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky agentúry SITA, či odíde zo svojho postu.

Minister spravodlivosti Gábor Gál uviedol, že v prípade potvrdenia neoficiálnych informácií orgánmi činnými v trestnom konaní, podá okamžitý návrh na odvolanie štátnej tajomníčky. K odstúpeniu z tohto postu Jankovskú vyzvala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pellegrini v pondelok 26. augusta odmietol hysterické výkriky, že vláda niekoho kryje alebo že vláda nekoná. Vyzval k odmietnutiu tých, ktorí na tejto téme kanibalizujú.

„Je tenká čiara medzi verbálnym a skutočným útokom,“ povedal. Ako dodal, nechce a nemôže ako predseda vlády SR zasahovať do vyšetrovania. V prípade Moniky Jankovskej disponuje iba informáciou, že NAKA ju požiadala o poskytnutie mobilného telefónu. „Ak nevieme, kde je pravda, nevynášajme súdy na základe novinových titulkov. Ak sa previnila voči tomu, ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujmem k tomu rázny postoj tak, ako som to urobil vždy doteraz,“ povedal Pellegrini.

Je presvedčený, že je na Jankovskej zvážení, či táto situácia pomáha jej alebo strane, ktorá ju do vysokej funkcie nominovala.

Viac o téme: Kočnerova Threema

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, minister spravodlivosti SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Opozícia vyzbierala podpisy na mimoriadnu schôdzu, pre Jankovskú chce odvolávať Pellegriniho © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version