Kategórie
Slovensko Správy

Opozičné strany sa nedohodli na spoločnej koalícii, Kiska v nej nevidí zmysel

Zástupcovia KDH uviedli, že sa rokovaní o možnej koalícii sa nezúčastňujú.

21.11.2019 (Webnoviny.sk) –

Opozičné strany Za ľudí, Sloboda a Solidarita a koalícia Progresívne Slovensko/Spolu sa nedohodli na spoločnej koalícii do parlamentných volieb 2020. Na tlačových konferenciách to potvrdili líder strany Za ľudí Andrej Kiska aj predseda SaS Richard Sulík.

Podstatné sú miesta v parlamente

Kiska trval na tom, aby sa okrem PS/Spolu, Za ľudí a SaS spojili do bloku aj ďalšie opozičné strany KDH a OĽaNO. Za ľudí i SaS zároveň ohlásili, že do volieb pôjdu samostatne.

Kiska naznačil, že v užšej koalícii PS/Spolu, Za ľudí a SaS nevidí zmysel, pretože by nezabránila možnému prepadnutiu hlasov OĽaNO a KDH, ktoré sa v prieskumoch pohybujú okolo piatich percent potrebných na vstup do parlamentu.

„Ja som presvedčený, že by sme porazili stranu Smer-SD, ak by sme sa spojili s koalíciou PS/Spolu. Ale načo byť víťazom volieb, keď potom demokratická opozícia nebude schopná zostaviť vládu. Podstatné je mať 76 miest v parlamente,“ vyhlásil Kiska.

Spojenectvo Za ľudí, SaS a PS/Spolu chcel podľa neho najmä predseda SaS Richard Sulík, ktorého strane tiež podľa prieskumov hrozí, že nezíska potrebných päť percent.

Sulík sa volieb nebojí

„Strana Sloboda a Solidarita spravila všetko preto, aby sa demokratická opozícia spojila už pred voľbami,“ reagoval Sulík. Kiska podľa neho zavrhol možnosť vzniku štvor- alebo až päťkoalície napriek tomu, že pred mesiacom navrhol vytvorenie širokej koalície.

„Táto možnosť sa naskytla dnes, keď do úvahy prichádzalo štyri alebo dokonca až päť strán. Komunikovalo sa aj s Igorom Matovičom, ktorý bol ochotný sa pridať, ak by bol všeobecný záujem,“ skonštatoval Sulík a potvrdil, že jeho strana pôjde do volieb samostatne.

Sulík sa podľa svojich slov nebojí toho, že by sa SaS nedostala po voľbách do parlamentu a pripomenul prieskumy spred štyroch rokov, keď sa pravicová strana nachádzala pod hranicou zvoliteľnosti.

Ďalej uviedol, že napriek stroskotaniu pokusu vytvoriť koalíciu majú s opozičnými stranami dobre vzťahy a verí v spoluprácu po voľbách. Potvrdil tiež, že za volebného lídra opozičnej koalície zvažovali bývalého prezidentského kandidáta Roberta Mistríka.

Ľudia by „mačkopsa“ nevolili

O možnom spojení SaS a koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu uviedol, že „Progresívne Slovensko je ľavicová strana, my sme pravicová strana a len s nimi ísť do koalície si myslím že by uškodilo aj im, aj nám“.

Líder KDH Alojz Hlina však už v sobotu po schválení kandidátky ohlásil, že jeho strana chce ísť do volieb samostatne. Vo štvrtok na Facebooku Kiskovi vyčítal, že trval na účasti KDH v koalícii.

„Je škoda pre Slovensko, že nedôjde k spojeniu časti opozície. V strane Za ľudí to vedia tiež a keďže nechcú niesť zodpovednosť za to, že kvôli nim nedošlo k spojeniu časti opozície a vytvoreniu potenciálneho víťaza volieb, hľadajú vinníka. Prosil som pána Kisku, aby KDH do týchto procesov nevťahoval. Škoda, že sa mu to nedarí,“ tvrdil Hlina a dodal, že Andrej Kiska sa „nechce spájať s nikým a už vôbec nie s ďalšími piatimi stranami, ako to navrhuje v takzvanom Bloku zmeny.“

Veľkú koalíciu odmietol na svojom Facebooku aj šéf OĽaNO Igor Matovič. „Je to hlúpy návrh, lebo kopa ľudí by (bohužiaľ) tak širokého mačkopsa nevolila,“ tvrdil a odvolal sa na to, že v roku 1998 spojená strana SDK Mikuláša Dzurindu získala vo voľbách menej percent, než mali predtým zakladajúce strany v prieskumoch.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí – Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Opozičné strany sa nedohodli na spoločnej koalícii, Kiska v nej nevidí zmysel © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version