Úvod  >  Článok:  Paulína Fialková má za sebou životnú sezónu, Kuzminová sa rozlúčila vo veľkom štýle

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Sezóna 2018/2019 bola pre slovenský biatlon bohatá na skvelé výsledky i historické úspechy.

Prvýkrát sa stalo, že Slovensko malo až dvojnásobné zastúpenie v najlepšej desiatke konečného poradia Svetového pohára. O tento obdivuhodný výsledok sa postarali Anastasia Kuzminová a Paulína Fiaková, ktoré skončili na treťom resp. šiestom mieste.

Obe reprezentantky podávali počas celej sezóny stabilné výkony a ich zásluhou sa slovenskí fanúšikovia tešili z celkovo piatich víťazstiev a dvanástich pódiových umiestení. O všetky víťazstvá sa zaslúžila s kariérou sa lúčiaca Kuzminová.

Ak však Paulína Fialková nadviaže na kvalitnú minuloročnú predsezónnu prípravu, bude v ďalšom ročníku SP veľkou favoritkou na víťazstvo v každých individuálnych pretekoch.

Kuzminová s tretím malým glóbusom

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová už pred začiatkom sezóny ohlásila, že bude jej poslednou vo veľmi úspešnej kariére. Pri svojej derniére v kolotoči SP skončila v celkovom hodnotení na konečnom 3. mieste. Lepšie skončila iba v predošlej sezóne 2017/2018, v ktorej ju od zisku veľkého glóbusu delili iba tri body.

Chýbajúci celkový triumf si v práve skončenom ročníku aspoň čiastočne vynahradila ziskom malého glóbusu za šprint, celkovo tretím v kariére. „Šprint je moja najobľúbenejšia disciplína. Tento rok a celá táto sezóna bola otázna a nakoniec získať malý glóbus za šprint je pre mňa veľmi potešujúce. Je to veľká odmena pre mňa a celý môj tím,“ povedala Kuzminová pre RTVS.

Paulína Fialková čaká na víťazstvo

Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková má za sebou životnú sezónu. V posledných pretekoch sezóny 2017/2018 sa v ruskom Ťumeni prvýkrát postavila na stupne víťazov v SP. Na tento úspech dokázala po kvalitnej letnej príprave nadviazať a hlavne v prvej časti sezóny 2018/2019 patrila medzi najlepšie biatlonistky.

Vytúženého víťazstva sa ešte zatiaľ nedočkala, šesť pódiových umiestnení a celková 6. priečka v konečnom poradí SP predznamenávajú, že na najvyšší stupienok sa Paulína postaví už v dohľadnej dobe. Jej pracovitosť počas tréningov ocenil aj jej súčasný bežecký kouč a bývalý skvelý bežec na lyžiach Martin Bajčičák, ktorý zároveň trénuje aj jej mladšiu sestru Ivonu.

„Vtedy keď treba zabrať, tak mi povedia áno. Cítia sa dobre a môžeme ísť do toho viacej. Takže sú to pre trénera veľmi dobré športové typy, ako s nimi pracovať počas celej sezóny. Výsledky sa dostavujú, takže zatiaľ som spokojný,“ skonštatoval pre RTVS Bajčičák.

Výsledky Sloveniek v štafetách

Aj od Ivony Fialkovej sa očakával progres oproti predošlým sezónam, stále mladá biatlonistka však aspoň zatiaľ čaká na výraznejší prienik medzi širšiu svetovú špičku. Jej tohtosezónny bodový zisk v SP je približne rovnaký ako v predchádzajúcich dvoch ročníkoch. Je však dôležité poznamenať, že ju počas celej sezóny prenasledovali zdravotné problémy, najmä s problematickým chrbtom. Jej maximom tak zostalo 23. mieste z januárového šprintu v nemeckom Obehofe.

Ani Terézia Poliaková, ktorá ako štvrtá Slovenka zasiahla do pretekov SP, nemôže byť so svojimi výkonmi spokojná. Trápila sa najmä v bežeckej stope a preto sa v sezóne nedostala vyššie ako na 47. priečku. Svetlým momentom pre obe menej úspešné biatlonistky môžu byť výsledky Sloveniek v štafetách, v ktorých sa až trikrát umiestnili reprezentantky SR na vynikajúcej šiestej priečky, jeden z týchto skvelých výkonov prišiel na majstrovstvách sveta.

V budúcej sezóne bude na štarte minimálne individuálnych pretekov chýbať Anastasia Kuzminová. O to väčší kus zodpovednosti bude ležať na pleciach sestier Fialkových. Najmä Paulínu nečaká rozhodne jednoduchá úloha, nadviazať sa životnú sezónu, pokračovať v dobrých a stabilných výkonoch a zaradiť sa medzi svetovú špičku.

Viac k témam: biatlon, Svetový pohár v biatlone
Zdroj: Webnoviny.sk – Paulína Fialková má za sebou životnú sezónu, Kuzminová sa rozlúčila vo veľkom štýle © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním