Počet kolapsov z tepla na Slovensku klesol, záchranárov opäť vyslali k desiatkam ľudí

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Počet kolapsov z tepla klesol. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, vo štvrtok vyslali záchranárov na pomoc k 62 pacientom, ktorí skolabovali z tepla.

Najviac pacientov skolabovalo v Banskobystrickom kraji (12), najmenej v Nitrianskom kraji, kde mali problémy v dôsledku horúčav štyria pacienti.

Opätovne apelujeme na verejnosť, aby dbala na prevenciu, hlavne treba dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,“ objasňuje Krčová.

Ideálne je podľa nej piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Odporúča úplne sa vyhnúť alkoholu, pretože rozširuje cievy a kávu piť s mierou.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať,“ dodáva Krčová.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, teplo, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet kolapsov z tepla na Slovensku klesol, záchranárov opäť vyslali k desiatkam ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.