Úvod  >  Článok:  Pompeo sa stretne s Lavrovom, mali by diskutovať aj o kríze vo Venezuele

MOSKVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov sa na budúci týždeň stretnú vo Fínsku. Informuje o tom ruská štátna tlačová agentúra Tass s odvolaním sa na námestníka ruského ministra zahraničia Sergeja Rjabkova.

Stane sa tak v čase narastajúceho napätia medzi Washingtonom a Moskvou v súvislosti s krízou vo Venezuele. Práve situácia v tejto krajine pritom pravdepodobne bude kľúčovým bodom ich diskusie.

Opačné postoje k dianiu vo Venezuele

Pompeo by sa mal s Lavrovom stretnúť počas ministerského stretnutia Arktickej rady, ktoré sa koná začiatkom budúceho týždňa vo fínskom meste Rovaniemi.

Spojené štáty zastávajú opačný postoj k dianiu vo Venezuele ako Rusko. Washington považuje znovuzvolenie Nicolása Madura za prezidenta za nelegitímne a ako dočasného prezidenta krajiny uznal opozičného lídra Juana Guaidóa. Moskva naopak podporuje Madura.

Guaidó vyzýva na ďalšie protesty

Guaidó v utorok skoro ráno zverejnil video natočené pri leteckej základni, na ktorom ho bolo vidieť v obkolesení ťažko ozbrojených vojakov s niekoľkými obrnenými vozidlami. Zároveň vyzval občanov, aby vyšli do ulíc a zúčastnili sa na definitívnom puči na zvrhnutie Madura.

Ten neskôr vyhlásil, že Guaidóov vojenský puč sa nepodaril. Opozičný líder aj napriek tomu vyzýva na ďalšie protesty. Najmenej štyria ľudia už podľa ľudskoprávnych aktivistov zomreli po tom, ako ich v utorok a v stredu zasiahli strely počas protestov. Zrážky si vyžiadali aj desiatky zranených.

Viac k témam: Rusko, Spojené štáty americké, Venezuela
Zdroj: Webnoviny.sk – Pompeo sa stretne s Lavrovom, mali by diskutovať aj o kríze vo Venezuele © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním