Úvod  >  Článok:  Poslanci predĺžili núdzový stav na Slovensku, najdôležitejším opatrením je zákaz vychádzania

Poslanci predĺžili núdzový stav na Slovensku, najdôležitejším opatrením je zákaz vychádzania

24.2.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 26. februára 11:48

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v piatok 26. februára 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. V predloženom materiáli sa uvádza, že epidemická situácia na Slovensku dáva poznať, že rozhodnutie vlády SR o opätovnom predĺžení núdzového stavu je nesvojvoľné, racionálne a dôvodné.Najdôležitejším opatrením naviazaným na núdzový stav je podľa materiálu zákaz vychádzania. „Ide o najúčinnejšie opatrenie pri kontrole prenosu nákazy ochorenia COVID-19, keďže ide o infekčnú chorobu. Toto opatrenie nám pomohlo znížiť reprodukčné číslo, ktoré bolo začiatkom decembra na hodnote 1,2 až 1,3 na hodnotu 0,9 v prvej polovici januára. Ide teda o veľmi účinný nástroj,” uvádza dokument.

„Súhlasíme s vládou, že opätovné predĺženie núdzového stavu je legitímnym a nevyhnutným krokom,” uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Poslanecký klub SaS podľa nej žiadal o doplnenie informácií k núdzovému stavu a ministerstvá ich doplnili. „Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo materiál a doručilo ho do národnej rady. Tým boli schválené aj podmienky poslaneckého klubu SaS,“ dodala.

Podľa mienky Ministerstva spravodlivosti SR vláda dostatočne uviedla, prečo považuje opätovné predĺženie núdzového stavu za legálne, legitímne a nevyhnutné.Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia. Ministri na svojom rokovaní vo štvrtok 18. februára schválili návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu NR SR s opakovaným predĺžením núdzového stavu.

 

 

 

 

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, núdzový stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci rozhodujú, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním