Kategórie
Slovensko Správy

Poslanec trenčianskej župy si zavaril a hrozí mu mastná pokuta, účinkoval v reklame na pivo

Pokuta za porušenie zákona o ochrane verejného záujmu je vo výške dvanástich mesačných poslaneckých platov.

20.9.2019 (Webnoviny.sk) – Poslanec zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Tomáš Vaňo zrejme bude musieť zaplatiť pokutu za porušenie zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Jedno zo zákonných obmedzení porušil tým, že ako člen dychovej hudby Textilanka účinkoval v reklame pre známu značku piva.

Na najbližšom rokovaní krajského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční v pondelok 23. septembra, budú jeho poslaneckí kolegovia rozhodovať o vyrubení pokuty vo výške dvanásťnásobku mesačného poslaneckého platu.

Videoklip propagoval pivo

Tomáš Vaňo pôsobí v dychovej hudbe Textilanka viac ako 20 rokov a spoločne so svojimi kolegami sa zúčastnil nahrávania videoklipu propagujúceho nealkoholické pivo.

Ako krajský poslanec sa však tým, že použil svoju podobizeň na reklamu, dopustil porušenia povinnosti podľa zákona o ochrane verejného záujmu. Videoklip bol v televízii odvysielaní prvý raz 5. mája, v súčasnosti sa v rámci reklamnej kampane šíri prevažne prostredníctvom internetu.

O prípad sa zaujímali médiá

Médiá sa o prípad začali zaujímať v polovici mája, keď kontaktovali predsedníčku Komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone verejnej funkcie Zastupiteľstva TSK Rudolfu Novotnú. Tá avizovala, že prípad posunie na zasadnutie príslušnej komisie, ktoré sa konalo 10. júna.

Komisia na svojom zasadnutí prerokovala začatie konania o návrhu vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov proti poslancovi Zastupiteľstva TSK Tomášovi Vaňovi. Z rokovania k tomuto bodu vyplynulo nasledovné, že zverejnený klip je autentický, predstavuje aj osobu poslanca Tomáša Vaňa a napĺňa znaky reklamy,“ píše sa v uznesení zo zasadnutia komisie, ktoré odhlasovalo všetkých šesť prítomných poslancov.

Zrejme zaplatí pokutu

Záver komisie mal byť predložený na rokovanie Zastupiteľstva TSK 8. júla, ale stane sa tak v pondelok 23. septembra. V materiáloch pre poslancov je už pripravené rozhodnutie o udelení pokuty Tomášovi Vaňovi vo výške 12-násobku mesačného platu.

Na jeho schválenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov poslancov. O stanovení výšky pokuty pritom nerozhodujú poslanci, ale je daná zákonom. V zastupiteľstve TSK dostávajú poslanci za výkon svojho mandátu mesačnú odmenu 550 eur.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj poslanca TSK Tomáša Vaňa.

Viac k témam: pokuta, poslanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanec trenčianskej župy si zavaril a hrozí mu mastná pokuta, účinkoval v reklame na pivo © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version