Úvod  >  Článok:  Povstalci prepadli policajnú základňu v západnom Mjanmarsku a uniesli civilistov
noimage

Povstalci prepadli policajnú základňu v západnom Mjanmarsku a uniesli civilistov

RANGÚN 11. apríla (WebNoviny.sk) – Povstalci prepadli v západnom Mjanmarsku policajnú základňu, pričom zabili troch ľudí a sedem civilistov uniesli. Informujú o tom miestne médiá s tým, že podľa úradov je za utorkovým útokom povstalecká skupina Arakanská armáda.

Údajne uniesli tri deti

Denník Global New Light of Myanmar uviedol, že policajné veliteľstvo v meste Mrauk-U v Jakchainskom štáte v utorok v noci prepadlo približne 200 povstalcov. Útočníci podľa neho uniesli štyri ženy a tri deti. Ako nezvestných hlásia aj sedem policajtov.

O život prišli dvaja muži zákona a príbuzný jedného z policajtov. Povstalci sa neskôr stiahli, keď polícii prišla na pomoc armáda.

Usilujú sa o autonómiu regiónu

Jakchainský štát je najviac známy pre brutálnu armádnu protipovstaleckú kampaň namierenú proti moslimskej menšine Rohingov, v dôsledku ktorej ich viac ako 700-tisíc ušlo do susedného Bangladéša.

Kým rohinskí povstalci boli viac ako rok vo veľkej miere neaktívni, Arakanská armáda, spriaznená s jakchainským budhistickým obyvateľstvom, zase koncom minulého roka intenzívne bojovala s vládnymi silami.

Arakanská armáda sa usiluje o autonómiu regiónu a v porovnaní so svojimi moslimskými rivalmi je zdanlivo väčšia, lepšie organizovaná aj vyzbrojená. Po útokoch zo 4. januára, ktoré si vyžiadali 13 mŕtvych policajtov, vláda vyhlásila Arakanskú armádu za teroristickú organizáciu.

Viac k témam: Arakanská armáda, únos
Zdroj: Webnoviny.sk – Povstalci prepadli policajnú základňu v západnom Mjanmarsku a uniesli civilistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním