Prácu z domu komplikujú zamestnancom počítačové siete, pandémia však urýchlila digitálne inovácie

27.3.2021 (Webnoviny.sk) – Počítačová sieť štvrtiny slovenských firiem neumožňuje zamestnancom plnohodnotnú prácu na diaľku.

Ako ďalej ukázal prieskum spoločnosti Cisco, na ktorom sa zúčastnilo 900 manažérov a IT špecialistov slovenských a českých spoločností, firemné bezdrôtové siete na Slovensku a v Česku sú pomerne moderné, takmer 20 percent firiem už využíva najpokročilejšie Wi-Fi 6. generácie a 77 percent inovovalo svoju Wi-Fi sieť počas posledných troch rokov.

Najmenšie firmy sú najinovatívnejšie

V rámci protipandemických opatrení množstvo spoločností urýchlilo projekty digitálnej transformácie a inovovalo svoju IT infraštruktúru.

V prieskume sa tak vyjadrila viac ako polovica opýtaných. V rámci inovácií 37 percent podnikov zaviedlo alebo rozšírilo využitie VPN prístupu do firemnej siete a viac ako štvrtina zaviedla nástroje na spoluprácu používateľov ako napríklad skupinové chaty, či videohovory.

Moderný spôsob práce na diaľku, ktorý umožňuje pracovať z domova na firemnej Wi-Fi sieti, zavádzali najmä najmenšie a najväčšie firmy. Pri tých tiež prieskum ukázal, že sú, čo sa týka IT infraštruktúry, najinovatívnejšie.

Nezabezpečená Wi-fi je problém

Prieskum Cisco sa zameral aj na otázku kybernetickej bezpečnosti. Ukázal, že firmy, ktoré nemajú vôbec žiadne zabezpečenie Wi-Fi, riešia bezpečnostné problémy omnoho častejšie ako ostatní. Takmer 30 percent z nich uviedlo, že sa s týmito problémami pasujú často.

Medzi respondentmi so zabezpečenou sieťou to deklaruje len 6 percent. „Nevhodné alebo chýbajúce zabezpečenie Wi-Fi je ako keď necháte kľúčiky od auta v zapaľovaní a idete na nákup. Nikto si to nedovolí, pretože je pravdepodobné, že by o vozidlo prišiel. Pri firemných dátach a systémoch však táto opatrnosť často chýba,“ upozornil technický riaditeľ Cisco Pavel Křižanovský.

Viac k témam: firmy, internet, kybernetická bezpečnosť, práca z domu, WiFi
Zdroj: Webnoviny.sk – Prácu z domu komplikujú zamestnancom počítačové siete, pandémia však urýchlila digitálne inovácie © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.