Úvod  >  Článok:  Právo voliť v prezidentských voľbách má aj viac ako 10-tisíc obvinených a odsúdených
noimage

Právo voliť v prezidentských voľbách má aj viac ako 10-tisíc obvinených a odsúdených

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Spomedzi 10 490 osôb, ktoré sú aktuálne v ústavoch na výkon väzby a odňatia slobody, je 10 215 oprávnených voličov. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž, zvyšok tvoria cudzinci a neplnoleté osoby.

„Právo voliť vo voľbách prezidenta Slovenskej republiky má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, v deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody na území Slovenskej republiky, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku a nemá prekážku práva voliť,“ povedal Baláž s tým, že prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

Bez hlasovacieho preukazu

Úlohou každého ústavu je zabezpečiť, aby boli obvinení a odsúdení v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb a poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách.

„Obvinený alebo odsúdený volí bez hlasovacieho preukazu v prípade, že má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a miesto, v ktorom vykonáva väzbu alebo trest odňatia slobody, je v územnom obvode volebného okrsku miesta trvalého pobytu. Zároveň obvinený alebo odsúdený volí bez hlasovacieho preukazu aj v prípade, ak trvalý pobyt na území Slovenskej republiky nemá a predloží slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Obvinený alebo odsúdený volí s hlasovacím preukazom v prípade, ak má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname je voličov zapísaný,“ vysvetlil Baláž.

Voľba do prenosnej volebnej schránky

O vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu môže obvinený alebo odsúdený písomne požiadať obec, mesto alebo mestskú časť, v ktorej má trvalý pobyt.

„Tlačivo žiadosti na tento účel zabezpečí ústav. V prípade obvineného alebo odsúdeného, ktorý nemá vlastné peňažné prostriedky, zabezpečí v prípade záujmu odoslanie žiadosti o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu na svoje náklady ústav. Samotná voľba sa vykoná do prenosnej volebnej schránky,“ uviedol riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Baláž.

Dodal, že pri výkone volebného práva obvineným a odsúdeným bude osobitná pozornosť venovaná účelu väzby a účelu výkonu trestu odňatia slobody a bezpečnosti zúčastnených osôb. Počas prezidentských volieb v roku 2014 dosiahla účasť v prvom kole vo väzniciach 29,39 percenta a účasť v druhom kole bola 32,42 percenta.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Právo voliť v prezidentských voľbách má aj viac ako 10-tisíc obvinených a odsúdených © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním