Úvod  >  Článok:  Praženková: Voľbu šéfa najvyššieho súdu ovplyvnila úroveň aj vystupovanie kandidátov

Praženková: Voľbu šéfa najvyššieho súdu ovplyvnila úroveň aj vystupovanie kandidátov

7.1.2020 (Webnoviny.sk) – Neúspešné voľby nového predsedu Najvyššieho súdu SR neovplyvnila politika na pôde Súdnej rady SR, ale vystupovanie a úroveň kandidátov. Pre agentúru SITA to uviedla v rozhovore predsedníčka rady Lenka Praženková. Podľa nej sa aj v minulosti stalo, že rada nezvolila kandidátov na vrcholové posty v súdnictve na prvý či druhý raz.

Dve neúspešné voľby

Členovia súdnej rady v roku 2019 volili šéfa súdu dvakrát, zakaždým však neúspešne. Ďalšie hlasovanie bude v závere januára tohto roka.

„Situácia okolo nezvolenia nového predsedu najvyššieho súdu nie je výnimočnou. Stalo sa tak už aj v predchádzajúcich voľbách, keď sa volilo viackrát. Neúspech doteraz môže znamenať takmer vyrovnanosť kandidátov, alebo nezískanie väčšiny hlasov svojou prezentáciou, víziami či odpoveďami,“ uviedla Praženková.

O funkciu sa uchádzali v dvoch voľbách piati kandidáti, štyri ženy a jeden muž. Naposledy rada vyberala medzi Jánom Šikutom a Alenou Šiškovou.

Novinkou bude verejné hlasovanie

Voľba nového šéfa alebo šéfky najvyššieho súdu bude na zasadnutí 27. januára. Novinkou však bude verejné hlasovanie. Na úspech potrebujú získať uchádzači minimálne desať hlasov členov súdnej rady z osemnástich.

Prihlásiť kandidátov na post predsedu najvyššieho súdu môže člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti.

Predsedom môže byť iba sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne posunie súdna rada prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá zváži jeho vymenovanie.

Zdroj: Webnoviny.sk – Praženková: Voľbu šéfa najvyššieho súdu ovplyvnila úroveň aj vystupovanie kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním