Pre Dankovu SNS nie je podstatné, čo hovorí Pellegrini, lebo premiérom sa stal zhodou náhod

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – Pre Slovenskú národnú stranu (SNS) nie je podstatné, čo rozpráva premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v televíznych reláciách.

„Stal sa predsedom vlády SR zhodou náhod. Jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu. Dôležité je, ako sa vyjadrí na koaličnej rade predseda Smeru SD Robert Fico,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Finálna zmluva nie je na stole

Najnovší spor v koalícii sa týka obrannej pomoci od Spojených štátov amerických. Washington chce dať 105 miliónov dolárov na rekonštrukciu vojenských letísk, proti tomu protestuje SNS. Žiadna finálna zmluva však ešte nie je na stole, o texte rokuje ministerstvo zahraničných vecí.

Zmluvu by musela po schválení Bezpečnostnou radou SR a vládou odobriť ešte Národná rada SR, SNS však tvrdí, že ak to minister podpíše, nemá čo robiť v koalícii. Premiér Pellegrini sa v piatok stretol s ministrami zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru) a obrany Petrom Gajdošom (SNS).

Spor eskaluje debatou o predčasných voľbách

Ako v nedeľu uviedol v prednahrávanej relácii v Politike na TA3, kým nie je jasné, čo v zmluve bude, príde mu zbytočné vyhlasovať, či niekto odíde, alebo neodíde z koalície. Zdôraznil, že v utorok bude o podmienkach pokračovania rokovaní s USA hovoriť aj Koaličná rada. Podmienky sú, že dohoda nesmie zasiahnuť do suverenity SR, nesmie porušiť ústavu a zákony SR.

Takisto nemôže dávať mandát na prítomnosť vojakov na území SR a výstavbu projektov, o ktoré nemá Slovensko záujem. Nevidí ale dôvod, prečo by americké peniaze nemohli ísť na rekonštrukciu pristávacích dráh na vojenských letiskách.

Spor momentálne eskaluje debatou o predčasných voľbách. Pellegrini sa totiž vyjadril, že ak sa má koalícia zaoberať pseudoproblémami a nie hľadaním riešením problémov, ktoré trápia ľudí – ako sú cesty, kvalitné školy či dobre vybavené nemocnice, treba sa zamýšľať, či to má zmysel a ako ďalej. SNS zareagovala, že ak chce predčasné voľby, podporí to.

Viac k témam: Armáda USA, Ministerstvo obrany SR, premiér Slovenskej republiky, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre Dankovu SNS nie je podstatné, čo hovorí Pellegrini, lebo premiérom sa stal zhodou náhod © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.