Pre nákladiak s mŕtvymi migrantmi zadržala bulharská polícia sedem ľudí, podľa riaditeľa ide o najsmrteľnejší incident

18.2.2023 (SITA.sk) – Bulharská polícia zadržala sedem ľudí v súvislosti s opusteným nákladným autom, v ktorom bolo 18 mŕtvych migrantov.

Pododzrivých zadržali na rôznych miestach v krajine a vyšetrovatelia sa snažia určiť, či je medzi nimi aj vodič vozidla.

Udusení pod nákladom dreva

Nákladné auto našli opustené pri diaľnici neďaleko hlavného mesta Sofia. Vodič tam nebol, ale polícia objavila cestujúcich v utajenom priestore pod nákladom dreva. Riaditeľ bulharskej vyšetrovacej služby Borislav Sarafov potvrdil, že všetci zosnulí zomreli v dôsledku udusenia, zhruba 10 až 12 hodín pred nálezom vozidla.

Prevádzači utiekli od vozidla, keď si všimli úmrtí. Podľa Sarafova to je najsmrteľnejší incident týkajúci sa prevádzania migrantov. V nákladiaku bolo aj 34 preživších, ktorí boli podľa ministra zdravotníctva Assena Medžidijeva vo veľmi zlom stave.

Chceli ísť do západnej Európy

Všetci ľudia vo vozidle sú z Afganistanu a do Bulharska prišli cez Turecko v nádeji, že sa dostanú do západnej Európy, uviedli úrady.

Vyšetrovanie naznačuje, že zadržaní podozriví patria k zločineckej skupine, ktorá sa zapájala do prevádzania migrantov cez hranicu s Tureckom k bulharsko-srbskej hranici, vyjadril sa Sarafov. Pasažieri platili za cestu päť až sedem tisíc eur na osobu.

Bulharsko leží na migračnej trase, ktorú migranti z Blízkeho východu a Afganistanu využívajú na cestu do Európy cez Turecko. Bulharsko postavilo pozdĺž svojej 259-kilometrovej hranice s Tureckom plot z ostnatého drôtu, no s pomocou prevádzačov sa stále mnohým migrantom darí prejsť.

Viac k témam: Migranti, Prevádzačstvo, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Pre nákladiak s mŕtvymi migrantmi zadržala bulharská polícia sedem ľudí, podľa riaditeľa ide o najsmrteľnejší incident © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.