Prelomením veta si primátori v parlamente vytvorili poriadne problémy, konštatuje Michal Kaliňák

25.6.2022 (Webnoviny.sk) – V jesenný župných a obecných voľbách môže poškodiť poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí sa budú uchádzať o volené funkcie v samospráve, že hlasovali za Matovičov rodinný balíček.

Rovnako môže opätovné prijatie balíčka vetovaného prezidentkou negatívne ovplyvniť aj ďalších kandidátov OĽaNO. Vyplynulo to z vyjadrenia politológa Tomáša Koziaka pre agentúru SITA.

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a združenia samosprávnych krajov SK8 balíček bude mať totiž nepriaznivý dopad na rozpočty samospráv.

Problémy pre samosprávy

Vidím to veľmi reálne, ide o závažnú záležitosť,“ uviedol politológ Koziak s tým, že bude závisieť, akým spôsobom uchopia spomínanú tému súperi kandidátov OĽaNO a ako ju voličom vysvetlia.

Ak sa toto stane témou volebnej kampane, čo by sa malo stať, kandidátov OĽaNO to môže vážne poškodiť,“ zhodnotil politológ.

Z poslaneckého klubu OĽaNO prelomenie veta hlavy štátu z predstaviteľov samospráv podporili primátori Turčianskych Teplíc Igor Hus, Skalice Anna Mierna, Poltára Martina Brisudová, starostky Kuneradu Monika Kavecká, Chmeľnice Zita Pleštinská a žilinský vicežupan Peter Dobeš.

Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák agentúre SITA povedal, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali pri prelomení veta prezidentky, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným.

Obrátili sa chrbtom

Ťažko povedať, aký vplyv môže mať ich rozhodnutie na ďalšie zvolenie, avšak svojim obyvateľom aj zastupiteľstvám budú musieť vysvetľovať svoje rozhodnutie a jeho preukázateľne negatívne dopady na samosprávu,“ vyjadril sa Kaliňák.

Podľa neho Národná rada SR sa obrátila chrbtom nielen všetkým mestám a obciam, či samosprávnym krajom, ale aj obrovskej skupine sociálnych partnerov, pretože hlasovaním dali najavo, že im nezáleží na argumentoch tých, čo tvoria ekonomické hodnoty, obhajujú práva zamestnancov a tiež samospráv, ktoré robia všetko pre dostupnosť služieb a obslužnosť územia.

Budú pod tlakom zmien

Kaliňák tvrdí, že komunál do konca roka príde prinajmenšom o viac ako 200 miliónov eur, teda o financie, s ktorými počítali samosprávy pri tvorbe rozpočtov na tento rok.

Zastupiteľstvá preto budú počas leta pod tlakom zmien v rozpočtoch a škrtania vo výdavkoch, verejných službách aj investíciách. Parlamentná väčšina zároveň ukázala, že dodržiavanie legislatívneho procesu a ekonomická predvídateľnosť pre ňu nie sú dôležité,“ dodal.

Prelomili veto

Národná rada SR tento týždeň v stredu 22. júna prelomila veto prezidentky Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa, známy ako Matovičov balíček.

Poslanci nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Prezidentka avizovala, že sa so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka obráti na Ústavný súd SR.

Viac k témam: Komunálne voľby, SK8
Zdroj: Webnoviny.sk – Prelomením veta si primátori v parlamente vytvorili poriadne problémy, konštatuje Michal Kaliňák © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.