Premiér Johnson nesúhlasí s rozsudkom súdu a nevylučuje opätovné rozpustenie parlamentu

Share

24.9.2019 (Webnoviny.sk) – Britský premiér Boris Johnson sa rozhodol už v utorok večer, teda skôr, ako bolo naplánované, vrátiť z Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku do Londýna.

Pokus bol nelegálny

Premiér tým reaguje na najnovší vývoj na domácej politickej scéne, a predovšetkým na utorňajší rozsudok Najvyššieho súdu Veľkej Británie. Ten rozhodol, že pokus o zastavenie činnosti parlamentu zo strany Johnsona pred blížiacim sa brexitom bol nelegálny.

„Zásadne nesúhlasím s rozhodnutím sudcov a nemyslím si, že je správne,“ vyhlásil Johnson v new Yorku. Dodal síce, že toto rozhodnutie bude rešpektovať, na druhej strane však pripustil, že sa parlament pokúsi rozpustiť opäť.

Stihne rokovanie parlamentu

Johnson tak bude naspäť v Londýne akurát načas na to, aby stihol rokovanie opäť zvolaného parlamentu, ktoré predseda Dolnej snemovne John Bercow zvolal na stredu ráno.

Sudcovia britského Najvyššieho súdu v utorok jednohlasne rozhodli, že nariadenie prerušiť zasadnutie Dolnej snemovne britského parlamentu je „neplatné a bez účinku“. Podľa predsedníčky súdu Brendy Hale to znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená a technicky tak stále zasadá.

Viac k témam: britský parlament, britský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Johnson nesúhlasí s rozsudkom súdu a nevylučuje opätovné rozpustenie parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.