Prezident Macron musel po finálovej prehre utešovať Mbappého, jeho výkon vychválil a označil za výnimočný (video)

19.12.2022 (Webnoviny.sk) – Francúzskym futbalistom sa nepodarilo ako tretiemu tímu v histórii obhájiť titul na majstrovstvách sveta, keď v nedeľňajšom finále MS v Katare podľahli Argentínčanom (3:3 po predĺžení, 2:4 na p.k.).

Viac o téme: MS vo futbale 2022 v Katare

Najviac sklamaný je zrejme hviezdny útočník Kylian Mbappé, ktorý sa stal najlepším strelcom turnaja s ôsmimi gólmi. Vo finálovom zápase sa postaral o všetky presné zásahy „Les Bleus“ a ako druhý hráč v histórii dosiahol v súboji o titul hetrik.

Francúzi vstali z mŕtvych

„Kylian naozaj zanechal stopu na tomto zápase,“ skonštatoval francúzsky tréner Didier Deschamps, ktorý doviedol svojich zverencov k titul pred štyrmi rokmi v Rusku a na domácich MS 1998 sa tešil z prvenstva ako hráč. Francúzi vo finále zmazali stratu 0:2 aj 2:3, ale v rozstreli neuspeli.

„Dokázali sme vstať z mŕtvych,“ okomentoval kouč návrat dvojnásobných šampiónov do duelu. Zariadil ho Mbappé, ktorý v riadnom hracom čase skóroval dvakrát v priebehu 97 sekúnd a v predĺžení vyrovnal stav z pokutového kopu.

Mbappé získal Zlatú kopačku

Kylian Mbappé sa už vo veku 23 rokov vyrovnal legendárnemu Brazílčanovi Pelému s 12 gólmi na „mundialoch“. Na MS 2018 prispel k zisku titulu štyrmi gólmi, v Katare ich nastrieľal dvakrát viac a získal Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca šampionátu.

Stal sa iba druhým hráčom v histórii MS s hetrikom vo finálovom zápase, pred ním sa to podarilo len Angličanovi Geoffovi Hurstovi na víťaznom domácom turnaji v roku 1966.

Na futbal prišiel aj Macron

Finálovú prehru Francúzska sledoval v hľadisku štadióna v Lusaile aj prezident Emmanuel Macron, ktorý zagratuloval Argentínčanom k titulu. Svojim krajanom sa poďakoval za reprezentáciu a vyzdvihol najmä Mbappého, ktorý v utorok 20. decembra oslávi 24. narodeniny a už má za sebou dva finálové duely na MS.

Jeho výkon označil za „výnimočný“. „V prvom rade sme veľmi smutní a veľmi sklamaní. Hráči nás naplnili hrdosťou a vzrušením,“ vyhlásil francúzsky prezident, ktorý navštívil „Les Bleus“ v šatni.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2022 v Katare
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Macron musel po finálovej prehre utešovať Mbappého, jeho výkon vychválil a označil za výnimočný (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.