Prezidentka Čaputová sa vyjadrila k výsledkom volieb a pozvala Matoviča do paláca

2.3.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 2. marca 13:02

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok vyjadrila k výsledkom parlamentných volieb a okrem iného oznámila, že na 14:00 pozvala lídra víťazného hnutia Igora Matoviča do Prezidentského paláca, pretože podľa nej nie je dôvod na strácanie času. „Považujem za veľmi dôležité, aby sme pri formovaní novej vlády nestrácali čas, lebo krajina naliehavo potrebuje energickú a motivovanú výkonnú moc s novou legitimitou,“ uviedla.

Historická šanca

Podľa Čaputovej  sú výsledky volieb obrazom toho, že Slovensko volá po zmene. Nová vláda by sa podľa nej však mala sústrediť aj na iné priority ako je starnutie populácie a klimatická zmena.

„Ukázalo sa, že túžba nastoliť spravodlivosť a bojovať s korupciou v spoločnosti bola veľká a tejto túžbe zodpovedá výsledok volieb. Vo všetkých krajoch a vo väčšine okresov sme zvolil zmenu,“ povedala prezidentka a zagratulovala Matovičovi ku víťazstvu vo voľbách.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Parlamentné voľby 2020 na Slovensku (fotografie)

Podľa nej má nová vláda historickú šancu obnoviť dôveru v štát a spravodlivosť. Pripomenula však, že to nie sú jediné témy, ktorými sa nová vláda bude zoberať. „Potrebujeme urobiť omnoho viac v oblasti školstva, starostlivosti o seniorov, boja s klimatickou krízou,“ zdôraznila.

Vyššia volebná účasť

Hlavu štátu potešila aj vyššia volebná účasť, upozornila na to, že vo voľbách je dôležitý každý jeden hlas. „Veľké skupiny obyvateľov Slovenska nebudú mať svoje zastúpenie v národnej rade. Verím, že si to dostatočne uvedomujú úspešné politické subjekty,“ povedala Čaputová.

Už v nedeľu Čaputová na sociálnej sieti uviedla, že občania svojimi hlasmi potvrdili túžbu po zmene. „Gratulujem víťazovi volieb aj stranám a poslancom, ktorým voliči svojimi hlasmi vyjadrili dôveru. Som pripravená na začiatok politických rokovaní o zostavení novej vlády,“ napísala v statuse.

Sobotňajšie parlamentné voľby vyhralo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Do parlamentu sa dostali aj zástupcovia strán Smer-SD, Sme rodina, Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a kotlebovci.

Vyhlásenie prezidentky Čaputovej k výsledkom parlamentných volieb

„Vážené dámy, vážení páni, vážení spoluobčania,

ešte raz chcem poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili na voľbách, a ktorí sa svojim hlasom spolupodieľali na rozhodnutí, kto bude spravovať Slovensko v najbližších rokoch. Zároveň chcem ešte raz pogratulovať víťazovi volieb, Igorovi Matovičovi a jeho hnutiu, a rovnako aj všetkým stranám a poslancom, ktorých občania svojim hlasom zvolili do Národnej rady Slovenskej republiky.

Ukázalo sa, že túžba nastoliť spravodlivosť a bojovať s korupciou v spoločnosti bola veľká a tejto túžbe zodpovedá aj výsledok volieb. Vo všetkých krajoch a vo väčšine okresov sme zvolili zmenu. Voľbami sme získali šancu pokročiť v obnovení viery v spravodlivosť. A to nie je málo. Verím, že strany, ktoré sú potenciálnymi koaličnými partnermi pravdepodobnej vlády, túto historickú príležitosť naplno využijú. Verím tiež, že nová parlamentná väčšina a nová vláda nezostanú iba pri tom, lebo potrebujeme urobiť omnoho viac aj v oblasti školstva, starostlivosti o seniorov, boja s klimatickou krízou a ďalšími vážnymi problémami Slovenska.

Potešila ma vyššia volebná účasť, než akú sme v poslednom období zaznamenávali v parlamentných voľbách. Je to dobré znamenie, že osud krajiny nám nie je ľahostajný.

Sobotné hlasovanie tiež ukázalo, aký dôležitý je každý jeden hlas. Pre niekoľko stoviek, či tisíc chýbajúcich hlasov sa nedostali do parlamentu strany, ktoré podporili státisíce voličov. Veľké skupiny obyvateľov Slovenska tak nebudú mať v Národnej rade Slovenskej republiky svoje zastúpenie. Verím, že si to dostatočne uvedomujú úspešné politické subjekty a vo svojej činnosti a rozhodovaní budú o to viac myslieť na záujmy národnostných menšín, či občanov s iným hodnotovým zameraním, aby v nich naďalej uchovali vieru v zastupiteľskú demokraciu. Pozitívne vnímam, že takéto slová už včera zazneli z úst víťaza volieb a jeho potenciálnych koaličných partnerov. Každé voľby majú svojich víťazov aj porazených. Mali ich aj tieto. Dúfam však, že konečnými víťazmi budú všetci občania Slovenska.

Potrebujeme menej rozdeľovať a viac spolupracovať.

Pretože jednoznačným víťazom volieb je hnutie OĽaNO, pozvala som dnes na 14. hodinu jeho predsedu, pána Igora Matoviča do Prezidentského paláca. Považujem totiž za veľmi dôležité, aby sme pri formovaní novej vlády nestrácali čas, lebo krajina naliehavo potrebuje energickú a motivovanú výkonnú moc s novou legitimitou, aby sa dokázala vysporiadať s vážnymi výzvami, ktoré pred ňou stoja.

Ďakujem za pozornosť.“

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová sa vyjadrila k výsledkom volieb a pozvala Matoviča do paláca © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.