Prezidentka Čaputová vystúpila na summite Krymskej platformy. Ukrajinský boj je spravodlivý, povedala

23.8.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok popoludní pripojila k online summitu Krymskej platformy. Vo svojom príspevku opätovne vyjadrila podporu Slovenska Ukrajine a zdôraznila, že Rusko musí ukončiť nelegálnu inváziu a okupáciu Ukrajiny.

„Ukrajinský boj je spravodlivý boj. Je to boj ľudí, ktorí chcú žiť v mieri, slobode a demokracii. Je to boj o budúcnosť Ukrajiny. Vo vašom úsilí vás budeme aj naďalej podporovať,“ povedala prezidentka.

Rusko zneužíva Krym

Prezidentka okrem toho pripomenula, že Rusko zneužíva Krym, pretože z neho útočí na zvyšok ukrajinského územia, poškodzuje tamojšie jedinečné ekosystémy a aj kultúrne dedičstvo.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V spoločnom vyhlásení lídri uviedli, že zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny musia byť plne rešpektované. Vyzvali Rusko, aby bezodkladne ukončilo okupáciu Krymu a mesta Sevastopoľ, a aby rešpektovalo ľudské práva všetkých obyvateľov polostrova, vrátane etnických Ukrajincov a krymských Tatárov a ukončilo perzekúciu všetkých, ktorí nesúhlasia s ilegálnou okupáciou Krymu.

Summit otvoril Zelenskyj

Historicky druhý summit Krymskej platformy otvoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pripojilo sa k nemu takmer 60 svetových lídrov, medzi nimi predstavitelia štátov G7, Európskej únie (EÚ), Severoatlantickej aliancie (NATO), ako aj viacerých štátov Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.

Okrem prezidentky SR na summite vystúpili poľský prezident Andrzej Duda, nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, japonský premiér Fumio Kišida či kanadský premiér Justin Trudeau.

Viac k témam: Anexia, Krym, Krymská platforma, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová vystúpila na summite Krymskej platformy. Ukrajinský boj je spravodlivý, povedala © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.