Pri školách v Radvani a Podlaviciach otvorili nové ihriská, budú ich využívať nielen žiaci

BANSKÁ BYSTRICA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Dve nové multifunkčné ihriská oficiálne otvorili a otestovali deti v banskobystrických mestských častiach Radvaň a Podlavice v pondelok 29. apríla.

Športovisko pri Základnej škole (ZŠ) Radvanská 1 vyrástlo na žiadosť obyvateľov, pričom na jeho vybudovanie prispela vláda SR v minulom roku sumou 450-tisíc eur.

V Podlaviciach po rokoch vznikol účelný a moderný priestor pri ZŠ J. G. Tajovského, kde mesto za sumu takmer 202-tisíc eur zrekonštruovalo nevyhovujúce ihrisko.

Využívať ich môžu aj na tréningy

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa primátora mesta Dominika Mojžišová, mesto pod Urpínom pohyb podporuje a neustále zlepšuje podmienky na aktívne trávenie času obyvateľov aj návštevníkov.

Aj napriek tomu, že ihriská patria pod správu danej školy, v popoludňajších hodinách ich po dohode s vedením môžu ľudia využívať na tréningy alebo voľnočasové aktivity. Otvorené budú aj počas letných mesiacov a veríme, že okrem školy sa o ne budú starať aj samotní obyvatelia, aby boli plne funkčné čo najdlhšie,“ povedal prednosta MsÚ Martin Adamec.

Vybudovali aj bežecký ovál

V Radvani jedno ihrisko s umelou trávou pribudlo už pred štyrmi rokmi vďaka dotácii z programu Úradu vlády SR s názvom Podpora rozvoja športu na rok 2015 vo výške 40-tisíc eur. V roku 2018 vláda poskytla dotáciu vo výške 450-tisíc eur na väčšie úpravy, ktoré dali ihrisku viacúčelový rozmer.

Práce boli realizované v dvoch etapách. Počas prvej bol vybudovaný bežecký ovál aj sektory, viacúčelové ihrisko, ihrisko pre malý futbal, záchytné oplotenie a nainštalovaný bol aj mobiliár areálu. Druhá etapa bola zameraná na spevnené plochy a prístupové cesty.

Vybudovaných a zrekonštruovaných bolo 756 štvorcových metrov chodníkov zo zámkovej dlažby, 1 162 štvorcových metrov asfaltových komunikácií, 464 štvorcových metrov umelého trávnika v areáli a 1 468 štvorcových metrov asfaltovej plochy prístupových komunikácií.

Som rád, že práce sú už dokončené a žiaci i obyvatelia môžu tráviť čas na novom a hlavne modernom ihrisku. Pohyb je pre deti dôležitý a okrem futbalu si teraz môžu zahrať aj iné loptové hry a tiež majú plnohodnotný priestor na beh či skok do diaľky. Hodiny telesnej výchovy tak dostávajú nový rozmer,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Pribudla fitness a workout zóna

Na základe veľkého dopytu po športovom areáli v Podlaviciach vznikol rekonštrukciou pôvodného ihriska účelný a moderný priestor. Projekt bol financovaný z vlastných zdrojov samosprávy vo výške takmer 202-tisíc eur.

Neupravenú plochu pri škole nahradilo viacúčelové ihrisko s polyuretánovým povrchom, ktoré je ohraničené sieťovým oplotením. Jeho súčasťou sú stĺpy a siete na volejbal či tenis, basketbalové koše a bránky na hádzanú aj malý futbal.

Podobne ako v Radvani nechýba bežecký ovál. V areáli sa nachádza tiež fitness a workout zóna, kde môžu žiaci i návštevníci využiť eliptický, veslovací alebo jazdecký trenažér, ale aj posilňovací stroj na hrudník a workout zostavu na rôzne cviky.

Teší ma, že po rokoch sa trávnatá plocha pri základnej škole využila naplno a obnovilo sa ihrisko, ktoré v tejto mestskej časti veľmi chýbalo. Som si istý, že naplní športové potreby žiakov i obyvateľov, nakoľko je využiteľné pre rôzne vekové kategórie. Verím, že neostane prázdne a bude škole i záujemcom slúžiť dlhé roky, tak ako sa v Európskom meste športu patrí,“ doplnil primátor mesta s tým, že samospráva plánuje v obnove ihrísk, športovísk a telocviční v základných školách pokračovať aj naďalej.

Viac k témam: ihrisko, rekonštrukcia, Úrad vlády SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri školách v Radvani a Podlaviciach otvorili nové ihriská, budú ich využívať nielen žiaci © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.