Príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily na Slovensko bude ľahší, mení sa podmienka vzdelania

3.10.2023 (SITA.sk) – Od začiatku októbra sa začína uplatňovať opatrenie, ktoré má pomôcť prilákať a uľahčiť príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily z tretích krajín na slovenský pracovný trh.

Vládou schválený návrh

Opatrenie vzniklo po dohode so sociálnymi partnermi na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR. Návrh schválila v septembri vláda bez jeho predchádzajúceho prerokovania s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní.

„Dôvodom je naliehavosť potreby jeho schválenia, ktorá vyplýva z potreby odstránenia bariér pre vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude zamestnaná v zamestnaniach s mimoriadnym významom pre hospodárstvo Slovenska,“ zdôvodnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Znížená úroveň požadovaného vzdelania

Novelizáciou nariadenia vlády sa od októbra znižuje úroveň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí budú zamestnaní u zamestnávateľa na Slovensku v zamestnaniach s vysokou pridanou hodnotou. Po novom bude stačiť ukončenie trojročného vysokoškolského štúdia.

„V mnohých krajinách veľký počet absolventov ukončuje vzdelanie zamerané napríklad na informačné technológie ukončením prvého stupňa vysokoškolského vzdelania s bakalárskym titulom a v ďalších stupňoch vysokoškolského vzdelania pokračujú len tí študenti, ktorí sa chcú venovať vede, výskumu alebo učiteľstvu v tejto oblasti,“ uviedlo ministerstvo práce.

Viac k témam: Pracovná sila, slovenský pracovný trh, Sociálne, Vysokoškoláci
Zdroj: SITA.sk – Príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily na Slovensko bude ľahší, mení sa podmienka vzdelania © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.