Prípad zabitia 19-mesačnej Simonky profesionálnym rodičom sa skončil, krajský súd ho uznal vinným

23.8.2022 (Webnoviny.sk) – Uznaním viny a uložením podmienečného trestu sa v utorok na Krajskom súde v Prešove skončilo verejné zasadnutie v prípade obžaloby zo zabitia zvereného dieťaťa, ktorého sa mal ešte pred viac ako siedmimi rokmi dopustiť profesionálny náhradný rodič Ivan Grznár z Veľkého Šariša.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, odvolací senát krajského súdu po utorkovom doplnení dokazovania výsluchom znalca zrušil rozhodnutie Okresného súdu v Prešove z 5. mája 2021 v celom rozsahu a sám vo veci rozhodol tak, že obžalovaného uznal za vinného zo zločinu zabitia, za čo mu uložil trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom výkonu uloženého trestu na skúšobnú dobu piatich rokov.

Päť rokov probačného dohľadu

Zároveň súd uložil probačný dohľad nad správaním obžalovaného v skúšobnej dobe takisto v trvaní piatich rokov.

„Ďalej odvolací senát uložil obžalovanému trest zákazu činnosti, spočívajúci v zákaze vykonávať činnosť profesionálneho náhradného rodiča v trvaní desať rokov a povinnosť spočívajúcu v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa uchádzať preukázateľne o zamestnanie,“ uviedla Petrufová s tým, že odvolací senát napokon zamietol odvolanie okresného prokurátora.

„Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove je právoplatné,“ dodala hovorkyňa krajského súdu.

Prokuratúra vinila Ivana Grznára zo zabitia 19-mesačnej Simonky z detského domova v Košiciach, o ktorú sa staral ako profesionálny rodič vo svojom rodinnom dome vo Veľkom Šariši.

Dieťa malo viaceré zranenia

Dieťa s vrodenou srdcovou chybou zomrelo v marci 2015. Pitva ukázala, že dievčatko malo po celom tele viacero vážnych poranení.

Hlavné pojednávanie s obžalovaným sa začalo začiatkom októbra 2015. Obžalovanému hrozilo v prípade dokázania viny až 12-ročné väzenie. Na súde tvrdil, že je nevinný.

Okresný súd v Prešove najskôr v septembri 2017 obžalovaného v prípade zabitia zvereného dieťaťa oslobodil.

Po odvolaní prokurátora súd rozhodoval opäť a obžalovaný dostal päťročnú podmienku. Aj voči tomuto rozsudku podal prokurátor odvolanie, o ktorom rozhodol krajský súd.

Viac k témam: Profesionálny rodič, Súdy, zabitie dieťaťa
Zdroj: Webnoviny.sk – Prípad zabitia 19-mesačnej Simonky profesionálnym rodičom sa skončil, krajský súd ho uznal vinným © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.