Protesty v Čiernej Hore počas inaugurácie metropolitu majú desiatky zranených, ľudia hádzali do policajtov fľaše i kamene (video)

Share

6.9.2021 (Webnoviny.sk) – Násilnosti spojené s inauguráciou nového metropolitu srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore si vyžiadali najmenej 60 zranených, vrátane 30 policajtov.

Bezpečnostné zložky zatkli minimálne 15 osôb. Protestujúci hádzali do policajtov kamene a fľaše, zapaľovali pneumatiky a strieľali do vzduchu. Policajti proti demonštrantom nasadili slzný plyn.

Kňazov sprevádzali ťažkoodenci

Ceremoniál sa konal v meste Cetinje, historickej metropole malej balkánskej krajiny. Už v sobotu sa tam do konfrontácie s políciou dostali stovky zástancov samostatnosti Čiernej Hory, ktorá v roku 2006 vyhlásila nezávislosť od Srbska.

Na inaugurácii nového metropolitu srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore Joanikijeho sa zúčastnil aj srbský patriarcha Porfirije. Televízne stanice ukázali zábery na kňazov, ktorých do kláštora, kde sa konal ceremoniál, sprevádzali ťažkoodenci v nepriestrelných vestách.

Na cestách stavali bariéry

Demonštranti v snahe zabrániť cirkevným a štátnym predstaviteľom v príchode na inauguráciu stavali na cestách bariéry z odpadkov, pneumatík a veľkých kameňov. Protestujúci skandovali heslá ako „Toto nie je Srbsko, toto je Čierna Hora“. Mnohí z nich strávili pri zátarasách celú noc.

Čiernohorci sú v otázke vzťahov so susedným Srbskom stále hlboko rozdelení. Srbská pravoslávna cirkev je v Čiernej Hore stále vplyvná, keďže zhruba 30 percent obyvateľov 620-tisícovej krajiny sa hlási k srbskej národnosti.

Viac k témam: násilnosti, policajti, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Protesty v Čiernej Hore počas inaugurácie metropolitu majú desiatky zranených, ľudia hádzali do policajtov fľaše i kamene (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.