Rast miezd na Slovensku v rámci krajín V4 zaostával, najvyšší bol v Maďarsku

Share

Rast miezd na Slovensku v rámci krajín V4 zaostával, najvyšší bol v Maďarsku

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Medziročné tempo rastu hodinovej ceny práce na Slovensku v porovnaní so susedmi v rámci Visegrádskej štvorky (V4) v štvrtom kvartáli vlaňajška zaostávalo.

Na Slovensku sa celková nominálna hodinová cena práce počas októbra až decembra 2018 v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom zvýšila o 7 %, ale v Maďarsku stúpla o 8,1 % a v Českej republike o 7,4 %.

Pomalšie cena práce vzrástla iba v Poľsku, a to o 6,5 %. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Slovensko za susedmi v rámci V4 zaostalo z hľadiska mzdovej zložky ceny práce. Slovenské mzdy a platy totiž počas posledných troch mesiacov vlaňajška medziročne posilnili o 6,9 %, ale maďarské až o 10,4 % a české o 7,4 %. Menej výrazne stúpli iba v Poľsku, a to o 6,5 %. Na Slovensku naopak rýchlejšie vzrástli ostatné zložky ceny práce, ku ktorým patria napríklad sociálne odvody. Ostatné zložky ceny práce sa v SR v štvrtom kvartáli 2018 zvýšili o 7,5 %, ale v Česku o 7,4 %, v Poľsku len o 6,5 percenta a v Maďarsku dokonca o 2,3 % klesli.

Viac k témam: mzdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Rast miezd na Slovensku v rámci krajín V4 zaostával, najvyšší bol v Maďarsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: EkonomikaSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.