Rusko nedovolí stret sýrskej a tureckej armády, vojenskú akciu označilo za neakceptovateľnú

15.10.2019 (Webnoviny.sk) – Moskva nedovolí stret tureckých a sýrskych vládnych jednotiek. Uviedol to vyslanec ruského prezidenta Vladimira Putina pre Sýriu Alexander Lavrentiev, čím de facto potvrdil ruskú úlohu vplyvného hráča v konflikte na severovýchode Sýrie po stiahnutí sa amerických vojakov z tejto oblasti.

Zelená tureckej operácii

Lavrentiev v utorok pre ruské štátne agentúry uviedol, že „nikto nemá záujem“ o možné boje medzi jednotkami sýrskej vlády a tureckou armádou, ktorá minulý týždeň vstúpila na územie Sýrie.

Rusko to nedovolí,“ povedal. Rovnako poprel správy, že Moskva dala zelenú tureckej operácii v Sýrii a trval na tom, že „Rusko malo vždy za to, že akákoľvek vojenská akcia v Sýrii je neakceptovateľná„.

Lavrentiev tiež potvrdil minulotýždňové rozhovory medzi kurdskými lídrami a predstaviteľmi sýrskej vlády na ruskej vojenskej základni, nie je si však vedomý akéhokoľvek výsledku.

Útoky na Kurdov

Turecko minulý týždeň spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo stiahnutie amerických vojakov z oblastí, na ktoré Turecko zaútočilo.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou. Operácia si vyžiadala životy už niekoľkých stoviek ľudí.

Viac k témam: ruská armáda, Sýria, turecké vojsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko nedovolí stret sýrskej a tureckej armády, vojenskú akciu označilo za neakceptovateľnú © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.