Rusko podľa Harrisovej pácha zločiny proti ľudskosti, ich stíhanie má byť v strategickom záujme medzinárodnej komunity

18.2.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty uznali, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny proti ľudskosti. V sobotu to na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii oznámila americká viceprezidentka Kamala Harris s tým, že páchatelia musia čeliť spravodlivosti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa nej je stíhanie týchto zločinov v morálnom a strategickom záujme medzinárodnej komunity, pretože hrozí, že by ďalšie autoritárske režimy mohli využiť podkopané medzinárodné pravidlá pre svoj prospech.

Spomenula Mariupol i Buču

Ruské sily podnikli rozsiahly a systematický útok proti civilnému obyvateľstvu – hrozné činy vrážd, mučenia, znásilňovania a deportácie,“ povedala Harris.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Spomenula tiež nútené oddeľovanie detí od ich rodín, popravy, bitky a smrť spôsobenú elektrickým prúdom či bombardovanie divadla v Mariupoli, kde sa skrývali civilisti a stovky prišli o život, a zverstvá, ktoré napríklad v Buči odhalil ústup ruských vojakov z Kyjevskej oblasti.

Harris poukázala na dôležitosť faktov. „V prípade konania Ruska na Ukrajine sme preskúmali dôkazy, poznáme právne normy a niet pochýb, toto sú zločiny proti ľudskosti,“ skonštatovala.

Formálne odsúdenie vojnových zločinov

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vlani v marci formálne rozhodla, že ruské sily spáchali na Ukrajine vojnové zločiny a bude spolupracovať s ostatnými na ich stíhaní páchateľov. Rozhodnutie o tom, že Rusi páchali zločiny proti ľudskosti ide ešte ďalej, keďže naznačuje, že útoky voči civilistom sú vykonávané rozsiahlym a systematickým spôsobom.

Americký minister zahraničia Antony Blinken ktorý je tiež na konferencii v Mníchove, vo vyhlásení uviedol, že Washington vyhradzuje termín zločiny proti ľudskosti pre „najohavnejšie zločiny“.

Ukrajinská genocída

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba na americké rozhodnutie o zločinoch proti ľudskosti reagoval s tým, že „Rusko vedie genocídnu vojnu proti Ukrajincom, pretože neuznávajú našu identitu a nemyslia si, že si zaslúžime existovať ako suverénny národ“.

Všetko, čo z toho pramení, sú zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a rôzne iné zverstvá páchané ruskou armádou na území Ukrajiny,“ pokračoval šéf ukrajinskej diplomacie a dodal, „nech si právnici konkrétne utriedia, ktorý úkon kam patrí z hľadiska právnej kvalifikácie“.

Viac k témam: Buča, Diplomacia, Mariupoľ, Mníchovská bezpečnostná konferencia, rusko-ukrajinský konflikt, Vojnový zločin
Zdroj: SITA.sk – Rusko podľa Harrisovej pácha zločiny proti ľudskosti, ich stíhanie má byť v strategickom záujme medzinárodnej komunity © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.