Silné búrky v Česku poškodili strechy, pováľali stromy a tisíce ľudí ostali bez elektriny (foto)

30.6.2021 (Webnoviny.sk) – Českom sa v noci na stredu opäť prehnali silné búrky a hasiči mali na viacerých miestach plné ruky práce. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s tým, že búrky poškodili strechy, pováľali stromy, zatopili pivnice a spôsobili aj výpadky prúdu. Ešte aj ráno boli tisíce domácností bez elektriny a problémy hlásili aj železnice.

Búrky sa ani tentoraz nevyhli južnej Morave, ktorú minulý štvrtok spustošilo ničivé tornádo. „Juhomoravskí hasiči v súvislosti s nočnou búrkou a silným vetrom k piatej hodine ráno zasahovali pri 101 udalostiach. Išlo predovšetkým o popadané stromy a poškodené strechy,“ napísali hasiči na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tornádo na južnej Morave spôsobilo obrovské škody (fotografie)

Na Plzeňsku bolo ešte aj v stredu ráno asi 30-tisíc domácností bez elektriny. Dodávatelia evidujú výpadky aj v Brne-vidiek, Blansku, Vyškove, Jihlave, Českých Budějoviciach alebo Pelhřimove. V noci podľa TN.cz prišlo o elektrinu asi 180-tisíc domácností.

Komplikácie na železniciach

Najmä na juhozápade krajiny sú v dôsledku nočných búrok problémy na železnici. Vlaky stoja na niekoľkých miestach na juhu Čiech, kde trate blokujú vyvrátené stromy. Problémy sú aj s poškodeným trakčným vedením.

„Silné búrky komplikujú železničnú dopravu. Od včerajšieho večera do dnešného rána sme zaznamenali 95 mimoriadnych udalostí. Aktuálne je obmedzená premávka na 35 úsekoch,“ informovala Správa železníc okolo šiestej ráno.

Hasiči sa nezastavili ani v Královohradeckom kraji, kde hlásili tiež viac ako 100 výjazdov. „V drvivej väčšine boli medzi hlásenými udalosťami pády stromov alebo ich častí na komunikácie alebo poškodenie elektrického vedenia. Našťastie pri týchto udalostiach nikto neutrpel zranenia,“ povedala hovorkyňa hasičov Martina Götzová.

Premávka na diaľnici D1 bola prerušená

Okolo desiatej večer sa zastavila aj premávka na diaľnici D1, kde medzi 128. a 129. kilometrom popadali stromy. Hlavné dopravné spojenie Prahy s Brnom sa podarilo sprejazdniť okolo jednej hodiny.

Búrka vyčíňala aj v Prahe. „V Prahe sme v súvislosti s búrkou do dnešného rána vyrazili k štyrom desiatkam prípadov. Išlo o popadané stromy, na niekoľkých miestach sme čerpali vodu. Situácia bola najhoršia medzi 22. a 23. hodinou. Počas rána ešte zasahujeme pri dohlásených prípadoch popadaných stromov,“ informovali hasiči.

Bežne riešia hasiči v celom Česku za celý deň v priemere 345 udalostí, k utorkovej 22. hodine pritom boli na 800 výjazdoch.

Viac k témam: búrka, extrémne počasie, tornádo na južnej Morave
Zdroj: Webnoviny.sk – Silné búrky v Česku poškodili strechy, pováľali stromy a tisíce ľudí ostali bez elektriny (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.