Úvod  >  Článok:  Vietor strhol strechu v Žiari, počasie komplikuje aj dopravu a stovky ľudí nemajú elektrinu (foto)

Vietor strhol strechu v Žiari, počasie komplikuje aj dopravu a stovky ľudí nemajú elektrinu (foto)

11.2.2020 (Webnoviny.sk) – Hustý dážď a vo vyšších polohách najmä sneženie komplikujú od skorých ranných hodín dopravu na strednom Slovensku a Vysokých Tatrách.

Ako informovala polícia na sociálnej sieti, Vysoké Tatry sužuje silný vietor a husté sneženie, na cestách sa tvoria snehové záveje.

Uzavreté Donovaly

Polícia vodičom odporúča, aby sa sa cestám v tejto oblasti radšej úplne vyhli. Aktuálne je úplne uzavretý horský priechod Donovaly.

Policajti na mieste situáciu monitorujú a hneď, ako to bude možné, premávku postupne sprejazdnia aspoň pre osobnú dopravu.

Strhnutá strecha v Žiari

Ako uviedla polícia, pre nákladné vozidlá nad 10 metrov je však zjazdnosť v tomto stave nemožná a úplné sprejazdenie by nebolo bezpečné. Podobná situácia je aj na ostatných horských priechodoch v Banskobystrickom kraji.

Silný vietor vyčíňa aj na viacerých miestach v Banskobystrickom kraji. V Žiari nad Hronom strhol strechu, ktorá zasiahla vozidlá. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, nikto sa našťastie nezranil.

Výpadky elektrickej energie

V Žilinskom a Banskobystrickom kraji je v súčasnosti bez dodávok elektriny približne 24-tisíc odberných miest. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš, mimo prevádzky je viac ako 200 trafostaníc.

„Počas dnešného dňa (utorok, pozn. red.) priniesol silný vietor ďalšie množstvo porúch na elektrických vedeniach vysokého aj nízkeho napätia. Najväčšie problémy sú v okresoch Liptovský Mikuláš, Námestovo, Žarnovica, Banská Štiavnica, Krupina, Lučenec či Rimavská Sobota,“ povedal Gejdoš.

Viaceré z porúch stredoslovenskí energetici ešte iba vyhľadávajú. „Pretrvávajúci vietor môže pritom zapríčiniť aj ďalšie problémy,“ upozornil Gejdoš. Najviac výpadkov stále podľa neho spôsobujú stromy a konáre popadané na vedenia vysokého napätia. „Elektrikári sa ich postupne snažia odstraňovať, ale v mnohých prípadoch došlo aj k poškodeniu vodičov a stĺpov, preto trvajú opravy dlhšie,“ dodal Gejdoš.

Najhoršie je to podľa energetikov na odľahlých, ťažko dostupných miestach, kde je po snehu a daždi rozmočený terén. „Celá Stredoslovenská distribučná je však v pohotovostnom režime a využíva všetky dostupné sily, aby situáciu upokojila. Najviac by však pomohlo, ak by sa ustálil vietor,“ konštatoval Gejdoš.

V súčasnosti sú výpadkami dodávok elektriny zasiahnuté mestá a obce Udiča, Čadca, Zákopčie, Raková, Liptovský Ján, Vavrišovo, Jamník, dolina Dikula a Čierny Váh, Oravská Polhora, Nová Baňa, Malá Lehota, Veľká Lehota, Sklené Teplice, Banský Studenec, Pliešovce, Vígľaš, Hontianske Moravce, Súdovce, Barca, Radnovce, Ivanice, Nová Bašta, Tachty, Studená, Hajnáčka, Čamovce, Šurice, Radzovce a Šiatorská Bukovinka.

 

Viac k témam: počasie, silný vietor
Zdroj: Webnoviny.sk – Silný vietor strhol strechu v Žiari nad Hronom, počasie komplikuje aj dopravu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním