Úvod  >  Článok:  Slováci a Srb nelegálne zamestnávali cudzincov, hrozí im až osem rokov za mrežami

BRATISLAVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície vzniesol obvinenie dvom občanom SR, jednému občanovi Srbska a trom právnickým osobám za zločin prevádzačstva spáchaného formou nelegálnej práce.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, obvinení Peter K. (40) ako štatutárny orgán právnických osôb so sídlom v Seredi a v Budapešti (Maďarsko) a Miroslav B. (44) ako štatutárny orgán právnickej osoby so sídlom v Novom Sade (Srbsko) od roku 2017 využívali prácu srbských občanov, ktorým príslušné slovenské úrady neudelili prechodný ani trvalý pobyt na účel zamestnania.

Využíval výnimku z vízovej povinnosti

Miroslav B. podľa polície na území Srbskej republiky organizoval nábor osôb, ktoré mali záujem o prácu na našom území. Bez príslušných pracovných povolení potom zabezpečil a zorganizoval ich prevoz z územia Srbska na územie Slovenskej republiky využívajúc výnimku z vízovej povinnosti. „Výnimka cudzincov oprávňuje na vstup na územie SR a zotrvanie maximálne 90 dní,“ vysvetlila Baloghová s tým, že následne s nimi uzavrel zmluvu o poskytnutí služby.

Cudzinci boli ubytovaní v Žiari nad Hronom, v Galante a na rôznych miestach na území Slovenskej republiky v blízkosti výrobných závodov, s ktorými mali právnické osoby uzavreté zmluvy o poskytovaní služieb,“ povedala hovorkyňa. Ďalší obvinený Lukáš Š. (39) bol koordinátorom právnických osôb a cudzincov priamo rozdeľoval do jednotlivých pracovných zmien vo výrobných závodoch. Vyplácanie odmeny pracovníkom za vykonanú pracovnú činnosť mali na starosti obvinení Peter K. s Lukášom Š. Podľa polície prostredníctvom nimi ovládaných spoločností získali majetkový prospech najmenej 245 000 eur.

Minimálne 70 nelegálne zamestnaných Srbov

Doposiaľ vykonané vyšetrovanie podľa Baloghovej preukázalo, že obvinení ako zamestnanci a poverení zástupcovia personálnej agentúry so sídlom v Seredi v úmysle získať finančné výhody pre túto obchodnú spoločnosť a pre seba nelegálne zamestnali minimálne 70 občanov Srbskej republiky.

„Za uvedený čin hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Obvinení sú stíhaní na slobode,“ dodala Baloghová.

Viac k témam: nelegálna práca, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci a Srb nelegálne zamestnávali cudzincov, hrozí im až osem rokov za mrežami © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním