Slováci si môžu uctiť padlých hrdinov bez mena na novom pietnom mieste, odhalili Hrob neznámeho vojaka (foto+video)

6.12.2022 (Webnoviny.sk) – Hrob neznámeho vojaka nám nielen vo sviatočné dni bude pripomínať všetkých tých, ktorých miesto posledného odpočinku ostalo neznáme. Zároveň sa pridá k ďalším výkričníkom v Bratislave varujúcim pred vojnou, pred tým najhorším, čo môže demokratickú spoločnosť postretnúť. Dnes vieme lepšie než kedykoľvek predtým, že si musíme pripomínať boľavé momenty našej minulosti, pretože ľudská pamäť je krátka.

Povedal to súčasný starosta mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Matej Vagač pri príležitosti vzniku pietneho miesta Hrob neznámeho vojaka. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Symbol hrdinstva padlých vojakov

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) v pondelok 5. decembra spoločne s predstaviteľmi vlády a Národnej rady SR, vojenskými predstaviteľmi rezortu, ako aj zástupcami hlavného mesta Bratislava a bratislavskej mestskej časti Staré mesto slávnostne odhalil na Rázusovom nábreží v Bratislave Hrob neznámeho vojaka.

V centre hlavného mesta teda vzniklo významné pietne miesto, ktoré symbolizuje vlastenectvo a hrdinstvo občanov štátu, ktorí v boji za slobodu prišli o život. Hrob neznámeho vojaka je pietnym miestom pre všetkých pozostalých, ktorí sa nikdy nedozvedeli, kde leží telo ich blízkeho, ktorý položil svoj život v boji.

„Ďakujem všetkým, či už Úradu vlády SR, Ministerstvu financií SR, Hlavnému mestu SR Bratislava a najmä Vojenskému historickému ústavu a mestskej časti Bratislava – Staré mesto, vďaka ktorým sa pripájame k vyspelým demokratickým krajinám, pre ktoré sú takéto centrálne pietne miesta samozrejmosťou. Padlí hrdinovia si bezpochyby zaslúžia, aby sa na ich skutky nikdy nezabudlo,“ povedal minister obrany Naď.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Slávnostné odhalenie Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave (fotografie)

Okrem pietneho aktu a zapálenia takzvaného večného ohňa bolo súčasťou ceremoniálu aj uloženie ostatkov neznámeho vojaka – príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na Duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii. Ostatky neznámeho vojaka boli nájdené v roku 1997 a do Bratislavy ich previezli vyše pred mesiacom z priestorov Múzejného oddelenia Vojenského historického ústavu v Svidníku.

https://cdnv.webnoviny.sk/sites/34/2022/12/odhalenie-hrobu-neznameho-vojaka-v-bratislave.mp4

Zaslúžia si našu úctu

Podľa bývalej starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej si neznámi padlí hrdinovia bez mena zaslúžia úctu.

„Vybudované protokolárne miesto je dôkazom toho, že na tejto myšlienke sme sa ako spoločnosť dokázali zhodnúť. Za posledný rok prešla časť nábrežia pri ikonickom Propelleri úpravou verejného priestoru a osadením nového sochárskeho diela od víťaza súťaže Mareka Kvetána. Verejný priestor Bratislavy získal súdobé stvárnenie témy, ktorá ešte v čase vyhlásenia súťaže nebola tak blízko existencionálna, dnes sa stala aktuálnou a autentickou úctou k padlým v boji za slobodu,“ skonštatovala Aufrichtová.

Do výtvarnej súťaže o návrh pomníka sa prihlásilo 24 návrhov zo Slovenska, Čiech a Moravy. Pomník má tvar levitujúceho kruhu, ktorý symbolizuje padajúci štít alebo opierajúci sa o zem. Dielo je doplnené je o motív večného ohňa – v noci svetelného lúča.

Viac k témam: Hrob neznámeho vojaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci si môžu uctiť padlých hrdinov bez mena na novom pietnom mieste, odhalili Hrob neznámeho vojaka (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.