Slovan chce byť súčasťou európskeho futbalu, Kmotrík ml. plánuje posunúť vyššie akadémiu klubu

Share

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Záver aktuálneho súťažného ročníka slovenskej najvyššej futbalovej súťaže sa nesie v znamení osláv storočnice najslávnejšieho futbalového klubu na Slovensku ŠK Slovan Bratislava.

Veľkou udalosťou futbalovej jari bol aj návrat Slovana na Tehelné pole. Tieto dva historické fakty zdôraznil aj viceprezident a generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Sme radi, že sme sa vrátili domov dôstojne. Vrátili sme sa domov so silným mužstvom. Spôsob, akým sme titul získali, bol tiež nádherný. Tak sme si to niekedy predstavovali. Teší nás práca s fanúšikmi po návrate na Tehelné pole. Priemerná návštevnosť je 10 000 fanúšikov. To nás teší i zaväzuje. Potešilo nás plné Tehelné pole. Chceme vyzvať fanúšikov, aby takto podporovali mužstvo, aby žili s týmto mužstvom, s hráčmi, ktorí teraz tvoria jeho históriu. Chceme sa tešiť z pozitívnej súčasnosti, chceme mať aj pozitívnu budúcnosť. Na tom teraz spolu pracujeme,“ zdôraznil Ivan Kmotrík, ktorý sa nebránil ani otázke, prečo nosnou kostrou majstrovského kolektívu sú hráči z krajín bývalej Juhoslávie, prečo ťahúňmi aktuálneho tímu sú legionári.

Slovanu vyčítali balkánsku cestu

Dlhoroční priaznivci Slovana nám často vyčítajú, že sme sa pred niekoľkými rokmi rozhodli ísť ´balkánskou cestou´. Nepáči sa im, že v belasom drese hrajú najmä legionári. Kritizujú nás, že nedávame šancu slovenským futbalistom. Ale veď to je súčasný trend. Stačí sa pozrieť do vyspelých futbalových krajín. My sme nevymysleli nič nové. Iba sme sa prispôsobili trendu i súčasnému dianiu. Futbalová Európa je predsa plná špičkových hráčov napríklad aj z Balkánu, opory mnohých elitných mužstiev v európskej top päťke sú spoza hraníc, sú z týchto krajín. Futbal sa vyvíja ako všetko na svete. Globalizuje sa ako okolitý svet, hranice sa zotreli, rozhodujúca je kvalita, a nie to, kto odkiaľ je,“ vysvetlil Ivan Kmotrík ml. dôvody, prečo práve legionári v belasom drese tvrdia muziku, prečo sú v majstrovskej sezóne nositeľmi futbalovej kvality.

Podľa neho toto je jedna strana mince v otázke legionárov na Tehelnom poli. Druhou stranou je neochota, čí skôr nezáujem mladých Slovákov hrať v historicky najslávnejšom slovenskom klube, ktorý si 3. mája 2019 pripomenul svoju storočnicu.

Nie je predsa tajomstvo, že my sme chceli niekoľko hráčov z reprezentačnej dvadsaťjednotky, ktorá hrala na európskom šampionáte 2017 v Poľsku. Považovali sme ich za perspektívu, ktorá mohla pomôcť nie iba Slovanu, ale aj slovenskému futbalu. Mená teraz už nie sú podstatné. Podstatné je to, že všetci hráči, ktorých sme chceli, dali prednosť európskym zahraničným klubom. Lebo chceli hrať európske pohárové súťaže – a my sme ich vtedy nehrali. Tak nemali záujem o našu ponuku. To sa dalo pochopiť. Chlapci sa chceli dostať do Európy. Cez Slovan tam cesta neviedla. To si musíme priznať na rovinu,“ uviedol Ivan Kmotrík.

Idú budovať kvalitné mužstvo

Preto sme sa rozhodli, že ideme na to inou cestou. Teraz najskôr ideme vybudovať kvalitné mužstvo, ktoré sa môže presadiť na európskej scéne, ktoré sa dokáže etablovať medzi európsku futbalovú špičku. Chceme vrátiť Slovan na tie pozície, kde voľakedy bol. Chceme byť súčasťou európskeho futbalu. Potom už možno budeme príťažlivou adresou aj pre talentovaných Slovákov. Lebo zatiaľ nie sme. A navyše, treba to povedať na rovinu, ak my chceme mladého hráča z mimobratislavského klubu, cena za neho je pravidelne premrštená. Zažili sme dlhé rokovania, pri ktorých funkcionári klubu chceli dať k nám hráča za trojnásobnú cenu. Preto sme sa nedohodli. Zaujímavé na týchto rokovaniach bolo aj to, že dotyčný hráč nakoniec išiel do Poľska za takú cenu, akú sme pôvodne ponúkali my. K nám však nemohol za tú sumu prestúpiť, do Poľska však áno. Síce je to trochu pomýlené, ale aj to sa stalo,“ objasnil Ivan Kmotrík korene toho, prečo v Slovane absentuje viac Slovákov.

Preto sme sa zamerali na dostupných hráčov z krajín bývalej Juhoslávie. Získali sme hráčov, ktorých nám ponúkol trh. Mohli sme si vybrať. Som rád, že táto cesta nám priniesla ovocie v podobe majstrovského titulu, ktorý sme získali už šesť kôl pred skončením sezóny. To tu ešte nebolo…. Aj to je jasný dôkaz, že tí hráči, ktorí bojovali za farby nášho klubu, splnili do bodky úlohy, ktoré sme pred nich postavili. Postarali sa o to, že sme sa domov na Tehelné pole vrátili ako majstri. Teraz sa budeme snažiť, aby Tehelné pole bolo čo najčastejšie v sezóne vypredané, aby ľudia opäť mohli chodiť na kvalitný futbal, aby ich futbal v podaní našich hráčov bavil a zabával. Neuspokojí nás to, že diváci prišli na súboje s Trnavou a Dunajskou Stredou, my Tehelné pole chceme mať plné na každom zápase, ktorý budeme hrať,“ tvrdil Ivan Kmotrík mladší.

Teší nás, že ľudia vzali už za svojho Čavriča, Bajriča. Sú vďační, že máme v mužstve Šporara, ktorý dáva góly na počkanie. Tlieskajú mu za ne. Obdivujú pohyb a kľučky Mohu, povzbudzujú bojovníka De Kampsa. Ich miláčikmi sa postupne stali Božikov, Ljubičič, či Cmiljanič. Sme radi, že pre všetkých platí náš nový slogan, s ktorým sme sa vrátili domov na Tehelné pole: ´Spolu sme Slovan´,“ zdôraznil viceprezident klubu a generálny riaditeľ v jednej osobe.

Potrebujú silnú podporu fanúšikov

Predstaviteľ čerstvého slovenského šampióna netajil ani klubové zbožné prianie, resp. dlhodobé ciele. Nimi sú úspech v európskych pohárových súťažiach. Účinkovanie v ich skupinovej fáze. „To je takým našim dlhodobým cieľom. Túžime zaplniť Tehelné pole. Vieme, že potrebujeme silnú podporu fanúšikov. Iba s ich podporou bude Slovan Slovanom. Podľa nášho už spomenutého slogana: ´Spolu sme Slovan´. Chceme sa zamerať na prácu s deťmi v akadémii. Chceme v tých deťoch vzbudiť pozornosť, chceme im dať šancu vidieť ich súčasné vzory vo veľkých európskych súbojoch. Ukázať im možnosť, kam sa môžu dostať, keď budú na sebe poctivo pracovať,“ konštatoval viceprezident jubilujúceho a oslavujúceho Slovana.

Našim cieľom je vychovávať aj hráčov z nášho tímu U19, z našej juniorky. Chceme ju posunúť do druhej najvyššej súťaže, Zlepšovať ich podmienky, aby sa výkonnostne posúvali ďalej. Aby tomuto projektu uverili, aby pochopili, že aj cez našu akadémiu sa dá posunúť ďalej. To je moja myšlienka, na ktorej teraz tiež pracujeme. Ale vieme, že jedenásť Slovákov v základnej zostave Slovana už tak skoro hrať nebude, To už jednoducho nejde. Vždy to bude mix domácich hráčov a legionárov. Tak sa to vyvinulo, taký je trend,“ konštatoval Ivan Kmotrík ml. a pokračoval: „Futbal sa vyvíja ako všetko okolo nás. Robíme všetko pre to, aby sme sa presadili na európskej scéne. Jedenásť hráčov z vlastnej akadémie na to stačiť nebude. To by bol veľmi dlhý proces a dlhé čakanie. Chceme sa zamerať na kvalitu. Jedenásť Slovákov v základnej zostave nám vstupenku do pohárovej Európy nezaistí.

Podľa Ivana Kmotríka úloha číslo jeden pre Slovan je herná kvalita. „Urobíme všetko pre to, aby sme mužstvo udržali pokope. V minulosti chceli chlapci hneď po sezóne odísť od nás do Česka, Poľska, Maďarska či Ruska… Tento rok taký trend v našej kabíne nie je. Všetci chcú zostať. Všetci chcú Slovanu pomôcť v európskej súťaži. Asi to robíme dobre, keď chcú bojovať za Slovan,“ tvrdil Ivan Kmotrík ml. „Myslíme si, že ideme dobrým smerom. Všetkých, ktorí pracujeme v tomto klube, teší predovšetkým súčasná stabilita kádra. To je hlavné, čo teraz chceme dosiahnuť. Ak toto mužstvo zostane spolu, môžeme sa výrazne presadiť aj v európskej pohárovej súťaži. To je teraz cieľ, ktorý sme si všetci v klube pred seba postavili. Sme spokojní, že za tento veľký cieľ idú bojovať všetci súčasní hráči, že ich túžbou je pridať k čerstvému majstrovskému titulu ešte aj niečo navyše. A tým bonusom by bol výrazný úspech v európskej klubovej konfrontácii. Netreba však zabúdať, že taký istý cieľ bude hnať dopredu pražskú Spartu i Slaviu, Legiu Varšava, CZ Belehrad, Rapid Viedeň, Red Bull Salzburg, Dinamo Záhreb… Teda kluby, s ktorými sa v Európe môžeme porovnávať, s ktorými sa v blízkej budúcnosti môžeme konfrontovať priamo na ihrisku v boji o pohárové body. Aj tieto kluby chcú ísť v pohárovej Európe ďalej,“ uviedol Ivan Kmotrík ml.

Viac k témam: Fortuna liga, ŠK Slovan Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovan chce byť súčasťou európskeho futbalu, Kmotrík ml. plánuje posunúť vyššie akadémiu klubu © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: FutbalŠport

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.