Slovenské domácnosti si budú môcť uskladniť elektrinu, na trh prichádza virtuálna batéria

Slovenské domácnosti si budú môcť uskladniť elektrinu, na trh prichádza virtuálna batéria

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Na slovenský trh s elektrinou prichádza virtuálna batéria na uskladňovanie energie.

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) ponúkne slovenským domácnostiam, ktoré v projekte Zelená domácnostiam II využijú štátnu podporu na fotovoltické panely, virtuálnu batériu na uskladnenie prebytočnej elektriny.

Zákazník ušetrí za dodávku elektriny

Pôjde o elektrinu, ktorú v danom čase nedokázali využiť pre svoje vlastné potreby. „Túto elektrinu domácnosti vrátime v čase, keď ju bude potrebovať, napríklad večer po príchode z práce,“ uviedol na stretnutí s novinármi člen predstavenstva ZSE Juraj Krajcár.

Hneď ako je zákazníkova spotreba elektriny väčšia, než je aktuálna výroba vo foltovoltických paneloch, využije najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom z distribučnej sústavy. Pri dodávke elektriny z virtuálnej batérie tak podľa Krajcára platí zákazník len náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy za distribúciu elektrickej energie z batérie do domácnosti. „Ušetrí tak náklady za dodávku elektriny,“ spresnil Krajcár. Službu Virtuálna batéria bude ZSE svojim zákazníkom poskytovať za dve eurá mesačne.

Spustia projekt Zelená domácnostiam II

Rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie a decentralizácia jej výroby robí zo zákazníka partnera energetických spoločností, ktorý je v čoraz väčšej miere energeticky nezávislý a sebestačný. Tento vývoj je v súlade so smerovaním európskej energetiky. Som presvedčený, že toto je cesta, ktorou sa bude uberať energetika aj u nás, preto sme sa rozhodli poskytnúť tieto riešenia aj našim zákazníkom, v prípade virtuálnej batérie ako prvá firma na slovenskom trhu. Naším produktom zákazníkovi znižujeme návratnosť finančne náročnej investície do fotovoltického riešenia,“ konštatoval Krajcár.

Pološtátny podnik ZSE je oprávnený zhotoviteľ v rámci projektu Zelená domácnostiam. Doteraz západoslovenskí energetici nainštalovali viac ako 200 fotovoltických zariadení a takmer 500 zariadení so solárnymi kolektormi pre ohrev vody. Vďaka fotovoltickým zariadeniam môže zákazník pri správne dimenzovanom riešení v závislosti od jeho ročnej spotreby ušetriť 30 až 60 % nákladov na elektrinu, pri solárnych kolektoroch je ročná úspora na ohreve vody do 70 %. „Vzhľadom k tomu, že záujem zo strany zákazníkov je veľký, budeme pokračovať aj v tomto roku súčasne s národným projektom Zelená domácnostiam II, ktorého spustenie sa očakáva v prvom štvrťroku 2019,“ uzavrel Krajcár.

Viac k témam: elektrina, ZSE Západoslovenská energetika
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské domácnosti si budú môcť uskladniť elektrinu, na trh prichádza virtuálna batéria © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.